Stok Fotoğrafçılığı Yaparak Para Kazanmak

Stok fotoğrafçılığı: Doğa, Manzara ve Kuş Fotoğrafı Çekmek

Dijital dönüşüm, internet dünyasına telif kavramını da getirdi. Telifli içerikleri ve görselleri izinsiz-satın almadan kullanmak büyük sorunlar doğurabilmektedir. Stok fotoğrafçılık ise, bu noktada devreye girerek işleri kolaylaştırmaktadır. Stok fotoğrafçılığı yaparak para kazanmak, çektiğiniz görüntülerin lisanslarını-teliflerini
satarak elde edilmektedir.

Stok Fotoğrafçılığı Yaparak Para Kazanmak

Internet Web medyasında, sosyal medyada, yazılı ve görsel medyada, hatta TV ve videolarda orjinal görsellere her zaman ihtiyaç duyulur ve bu işi profesyonel olarak yapanlar, fotoğraflarını ya kendi birimlerinde çalışan grafikerler/fotoğrafçılar aracılığıyla ya da stok fotoğraf satan sitelerden temin ederler. Ayrıca Facebook ve Instagram’ın da getirdiği bir etkiyle birlikte son yıllarda görüntü ve kamera kavramları üzerine büyük bir ilgi söz konusudur. Görüntülerin kaliteli olması ve çekici bir hale bürünmesi görüntülerin önemini arttırarak stok fotoğrafçılığı ile para kazanma uğraşını doğurmuştur.

Stok fotoğrafçılığı Doğa Manzara Güneşin Batışını Çekmek Stok Fotoğrafçılığı Yaparak Para Kazanmak
Stok fotoğrafçılığı – Doğa, Manzara, Güneşin Batışını Çekmek.jpg

Stok Fotoğraf Nedir?

Çoğunlukla fotoğraf makinesi aracılığıyla çekilen fotoğraflar, stok fotoğrafı üzerine kurulan sitelere yüklenirler. Böylelikle bu internet sitelerinde damgalanarak bir telif ücreti hakkı kazanırlar. Eğer bir haber sitesi, firma yetkilisi, ürün pazarlamacısı fotoğrafı görerek beğenir ve kullanmak isterse bir bedel karşılığında yüklediğiniz stok fotoğraf sitesinden satın alır.

Stok Fotoğrafçılığı ile Nasıl Para Kazanılır?

Sadece fotoğraf değil video, ikon, banner gibi pek çok grafik görsel üzerinden de stok yaparak para kazanabilirsiniz.
Tamamen özgün ve kullanılmamış olması gereken görüntüleri belirlediğiniz bir stok fotoğrafçılık sitesine yükleyerek hızlıca başlayabilirsiniz. Burada önemli olan bir diğer husus ise, seçtiğiniz stok fotoğrafçılığı sitesinin düşük komisyon ve güvenilir ödeme sunmasıdır. Bazı siteler %50 bazıları ise %30 komisyon almaktadır. Her fotoğrafınız satıldığında, siz de anlaştığınız oranda telif ücreti alırsınız. Ne kadar çok defa aynı ya da farklı fotoğrafınız satılırsa, siteden alacağınız telif ücreti de o kadar fazla olur. Bu alanda kendini, uzmanlığını ilerletmiş bazı fotoğrafçılar, sadece stok fotoğrafçılığı yaparak geçinmekte ve para kazanmaktadırlar. Satışlarınızın hızını arttırmak için uzmanlığınızı geliştirebilirsiniz. Fotoğrafçılık dışında, eğer başarılı bir görsel grafikeri olursanız da dikkat çekici ikon vb.  tasarımlarla öne çıkarsınız ve satışlarınızı artırabilirsiniz.

Her Fotoğraf Satılır Mı?

Stok fotoğraf sitelerine yüklediğiniz görseller, site moderatörleri tarafından incelenir ve yayınlanabilir olduğuna kanaat getirildiğinde satışa konulur. Acemi ve yeni kullanıcıların görselleri hemen satılmaz ancak kısa süre içerisinde kendinize marka oluşturarak gittikçe artan pasif gelir elde edebilirsiniz. Sadece stok fotoğrafçılığıyla yıllık 100 bin TL para kazanan insanların olması demek zamanla satışlarınız arttıkça tanınacağınızın ve güvenilirlik sunacağınızın göstergesidir.

Her Fotoğraf Sitede Onaylanır Mı?

Her stok fotoğrafçılığı sitesi kendi içinde bazı kriterlere sahiptir. Görsel çekimi ve yüklenmesi gerçekleştirmeden önce bu kriterleri okumalı ve özümsemelisiniz. Genellikle, istenilen en büyük kriterin özgünlük/orjinallik olduğunu belirtmeliyiz. Yani daha önce hiçbir sitede, projede ve muhtelif yerde kullanmadığınız ilk kez dijital olarak yüklenmesini gerçekleştirdiğiniz görseller olmalıdır.

greenbox ve spot aydınlatma Stok Fotoğrafçılığı Yaparak Para Kazanmak
Greenbox, fotoğraf makinesi, spot aydınlatmalar

Stok Fotoğrafçılığı İçin Gereken Ekipmanlar

Stok fotoğrafçılığının bir cep telefonu kamerasıyla bile yapılabileceğini baştan belirtelim. Ancak kısa süre içerisinde yüksek pasif gelir elde ederek para kazanmak için profesyonel bir kameraya ihtiyacınız var. Hatta zaman zaman nesneleri çekmeniz gerekeceği zaman yeşil perdeye(greenbox), aydınlatma için ise ışıklandırmaya ihtiyacınız olacak.

Yazılım tarafında ise, yine ihtiyacınıza yönelik programları tanımalısınız. Manzara fotoğrafları için Adobe Lightroom kullanarak başlayıp Adobe Photoshop ile devam etmelisiniz. Vektörel ikon vb. çalışmalarınız için Adobe Illustrator uygun olacaktır.

Stok Fotoğraf Siteleri

● Deposit Photos

● ShutterStock

● istockphoto

● Fotolia

● Dreamstime

● Stockxpert

Kullandığınız kamera ne kadar iyi olursa, bir diğer deyişle çektiğiniz fotoğrafların görüntü kaliteleri ne kadar yüksek olursa baskı kalitesi o oranda artacak ve böylelikle satış için tercih edilme olasılığınızın artmasına ve haliyle yüksek kar oranına sahip olacaksınız.

stok fotoğrafı zirve liderlik dağcılık doğa başarı Stok Fotoğrafçılığı Yaparak Para Kazanmak
Stok Fotoğraf  Arama Kelimeleri: Zirve, liderlik, başarı, doğa, dağcı, gezgin, manzara, sportmen kadın

Stok Fotoğrafçılığında Başarı

● Bir hayvanın, yemek pişiren kadının veya herhangi birinin fotoğrafını çekerken yüzlerce kare çekin ve yalnızca birini seçin.

● Satışa 100’lerce fotoğraf koyarak profilinizi zenginleştirin. Bu tecrübeli olduğunuzu gösterecektir.

● Doğallık oldukça önemlidir. Doğallığı bozacak efektlerden mümkün olduğunca uzak durmaya çalışın.

● En çok talep edilen alanlarda fotoğraflar hazırlamaya çalışın. Gün batımı, doğa, tatil fotoğrafları gibi…

● Fotoğraflarınızı anlatan anahtar kelimeleri mutlaka doğru ve bol bir şekilde giriniz. Böylelikle fotoğraf alıcıları fotoğrafınızı daha hızlı bulur.

● Sadece fotoğraf değil png formatında arkası transparan ikonların da oldukça rağbet görerek satın alındığını unutmayın. Vektörel çizim yeteneğinizi geliştirerek de oldukça yüksek kazançlar elde edebilirsiniz.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın