Strafor Yerine Mantar Ve Pirinç Kabukları Kullanarak Yapılan Yalıtım Malzemeleri

Polistiren ürünler yıllardır yalıtım amaçlı ve paket köpüğü olarak kullanılıyorlar fakat petrol bazlı bu materyallerin çevreye verdikleri zararlar çok iyi biliniyor. New York, Troy merkezli “Ecovative”, bu tür ürünlerin, mantar ve tarımsal atıklardan elde edilen organik alternatiflerini üretmeyi amaçlıyor.

– Kaçınılmaz bir şekilde fazla enerji tüketimine sebep olan – var olan malzemeleri kullanarak üretim yapmak yerine, “Ecovative Greensulate” (çevreci yalıtım malzemesi) ürününü yetiştiriyor. Su, geri dönüşümle elde edilmiş kağıt ve pirinç kabuklarından (bir tür tarımsal atık) oluşan bir bileşim, canlı mantar hücreleri enjekte edilerek kalıplar içerisinde karanlık bir ortama koyuluyor. Burada, mantar hücreleri büyümeye başlıyor ve binlerce hücre dizisi ortaya çıkıyor. Bir veya iki hafta içerisinde, elde edilen ürün kurutularak evleri kış aylarında ılık ve yaz aylarında serin tutmaya yarayan bir yalıtım malzemesi veya paket köpüğü haline getiriliyor.

“Greensulate” , aynı zamanda yangını yavaşlatıcı ve ateşe dayanıklı bir ürün. Kurutma işleminden dolayı da küf ve mantar alerjilerini tetiklemesi de muhtemel değil. Polistirenden üretilen benzer malzemeler çok uzun süre doğada var olmaya devam ederken, “Greensulate” gübrelenmeye son derece elverişli, toprağı zenginleştiren ve hatta etrafındaki atıkların çözülmesine de yardımcı olan bir ürün olarak karşımıza çıkıyor.

Firmanın ifadesine göre, fiyat tahminleri “Greensulate” ürününün geleneksel köpük ürünleriyle rekabet edebilecek bir fiyata sahip olacağını gösteriyor.

Ecovative halen Ar-Ge, Amerikan Test ve Malzeme Derneğinin uluslar arası standartlarına ve Uluslar arası Üretim Yönetmeliğine uyum çalışmalarını sürdürüyor. Firma 2008 yılı boyunca ürün iyileştirme ve uyumluluk testlerine odaklanacağını ve 2009 ortalarına doğru ticari yalıtım ürününün ortaya çıkacağını ifade ediyor. Firma şu sıralarda Greensulate ürününün ticarileştirilmesi için stratejik ortak arayışında bulunuyor. Erken davranmak ister misiniz?

Site: www.ecovativedesign.com
İletişim: info@ecovativedesign.com


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın