Transkripsiyon İşi Yaparak Para Kazanmak; Ayda 1.500 Dolar Kazanabilirsiniz

Transkripsiyon nedir? Transkripsiyon çalışmasıyla para kazanmak mümkün müdür? Transkripsiyonistlik yaparak kaç para kazanabilirim?

Yine dolar bazından para kazanabileceğiniz, az bilinen bir iş fikriyle karşınızdayım. Sizlerle bu defa, transkripsiyon işi yaparak para kazanmak konusunda yapmış olduğum araştırmalarımı paylaşacağım.

Transkripsiyonist olarak çalışmak, evden para kazanmanın en güzel yollarından biridir. İster tam zamanlı bir iş arıyor olun, ister haftada sadece birkaç saat size ekstra para kazandıracak bir ek gelir fırsatı arıyor olun; bu işi seçenekleriniz arasında değerlendirebilirsiniz.

Transkripsiyon işleri
yaparak,  tam zamanlı veya yarı zamanlı bir gelir elde etmenize yardımcı olacak sektördeki iş fırsatlarına geçmeden önce, transkripsiyon nedir, bu iş nasıl yapılır buna değinelim.

Transkripsiyon Nedir?

Transkripsiyon nedir? Transkripsiyon işi yaparak para kazanmak mümkün müdür?

Transkripsiyon nedir sorusuna, kısaca sesi yazıya dönüştürme süreci diyebiliriz. Filmlerin veya video içeriklerinin altyazılarını oluşturmak için ihtiyaç duyulan sesi yazıya dönüştürme işlemine transkripsiyon denir. Tabi ki transkripsiyon sadece bu maksatla yapılmaz. Birçok firma, işitme engellilere veya kulağı az duyanlara verdikleri bazı hizmetler için transkripsiyon işine ihtiyaç duyar.

Çoğu transkripsiyon işi, bağımsız olarak, hiçbir şirkete gerek kalmadan bu işi yapmanıza fırsat tanır. Çalışacağınız gün ve saatleri kendiniz belirleyebilirsiniz. Lakin bazı şirketlerin karşılamanız gereken minimum veya özel gereksinimleri olacaktır.

Ayrıca peşinen söyleyeyim; transkripsiyon işleri için Türkçe dışında ikinci bir dil biliyorsanız çok daha güzel paralar kazanabilirsiniz. Keza Türkçe ses dosyasını Türkçe yazıya dökmek için bulabileceğiniz iş imkanları kısıtlı olacaktır. Fakat İngilizce, Rusça, Arapça, Çince gibi dilleri biliyorsanız, bu işten çok daha büyük kazançlar elde edebilirsiniz.

Makaleye en iyi fırsatlara bakarak başlayacağız. Makalenin ilerleyen bölümlerinde, yeni başlayanlar için en iyi transkripsiyon işlerini sağlayan diğer şirketleri de ekleyeceğim.

Transkripsiyon İşi İçin Çalışılabilecek En İyi Firmalar

Upwork

Upwork'ten para kazanmak...

Araştırdığım onlarca firma içinde, yabancı kaynaklı Türkçe transkripsiyon işi ilanları gördüğüm tek site Upwork oldu. Yani Türkçe ses dosyalarını, Türkçe yazı diline dökmenizi isteyen ve bunun için dolar bazlı ödeme yapan işleri burada bulabilirsiniz.

Upwork’e ücretsiz üye olun ve profilinizi profesyonelce doldurun. Mümkünse yapabileceğiniz işleri laf kalabalığına girmeden detaylıca anlatın. Örneğin, “Türkçe ses dosyalarınızı ve videolarınızın altyazılarını, profesyonel bir biçimde ve hatasız olarak yazıya dökebilirim” yazabilirsiniz. Tabi bunu İngilizce olarak yazmanız gerekir.

Sizin için örnek bir çeviri bırakıyorum;
“I can transcribe your Turkish audio files and subtitles of your videos professionally and without errors.”

Daha sonra, bu sayfadaki iş ilanlarından uygun gördükleriniz için başvuruda bulunup transkripsiyon işi alabilirsiniz.

Halihazırda Upwork’de (12.02.2022 tarihi itibariyle), Türkçe ses dosyasından Türkçe yazı diline çevrilecek bir iş için, 1 saatlik ses dosyası başına 10 ila 50 dolar arasında ödeme teklif eden bir iş ilanı bulunuyor. Yukarıda verdiğim linkten, buna benzer işlerin takibini yapabilirsiniz.

Yine bionluk.com sitesine üye olarak, bu türden Türkçe transkripsiyon işleri bulabilirsiniz. Fakat ödemeler TL üstünden olduğu için biraz daha düşük kalıyor.

Bu nedenle şimdi sizinle, dolar kurundan ödeme yapan lakin yabancı dil gerektiren transkripsiyon işleri bulabileceğiniz firmaları paylaşacağım.

1. SpeakWrite

Fiyat Bilgisi: Kelime başına 0,005 – 0,006 dolar

Ödeme Yöntemi: Doğrudan hesaba para yatırma veya çek

Ödeme Sıklığı: Ayda iki kez

Gereksinimler: Bir yıllık deneyim, dakikada 60+ kelime yazabilme, %90 oranında doğruluk

SpeakWrite transkripsiyon işi için çalışılabilecek en iyi firmalardan biridir. Ancak öncesinde transkripsiyon deneyimine sahip olmanızı istiyor.

SpeakWrite’la çalışırsanız bir transkripsiyonist olarak, kelime başına 0,005 – 0,006 dolar arasında bir ücret alırsınız. SpeakWrite’la iş yapanlar, aylık ortalama 300 doların üzerinde para kazanıyor ve en çok kazananlar ayda 3.000 doları aşıyor. Ödemeler, doğrudan mevduat hesabınıza veya çekle, ayda iki kez yapılıyor.

SpeakWrite için çalışmak için, başvuru sahiplerinin en az %90 doğrulukla dakikada en az 60 kelimelik bir testi geçmeleri gerekir. Ayrıca en az bir yıllık transkripsiyon deneyimine sahip olmanızı isterler.

Başvurunuz onaylandıktan sonra, çalışabileceğiniz işleri seçebileceksiniz ve uygun görülen işler size verilecek. Ayrıca ayda en az 15 saat çalışmayı planlamanız gerekecek. Bu da sürekli bir iş akışına sahip olacağınız anlamına geliyor.

2. Transcript Divas

Transkripsiyon işleri yapmak...

Fiyat Bilgisi: Sesli dakika başına ortalama 1,39 dolar

Ödeme Yöntemi: PayPal veya doğrudan hesaba para yatırma

Ödeme Sıklığı: Belirtilmemiş

Gereksinimler: Deneyim tercih edilir ancak gerekli değildir

Transcript Divas, sesli dakika başına 1, 39 ila 2,98 $’a varan oranlarla, daha yüksek ücretli transkripsiyon işleri sunuyor. Daha önceden deneyimli olmanızı istemiyorlar ancak standartları biraz yüksektir. Yapılan başvuruların belirli bir yüzdesini kabul ederler.

Transcript Divas için çalışmak istiyorsanız, doğrudan web sitelerine başvuruda bulunabilirsiniz. Bir özgeçmişinizin/CV’nizin hazır olması ve başvuruyu tamamlamak için birkaç soruyu yanıtlamanız gerekir.

Ayrıca, “İyi Bir Özgeçmiş/CV Nasıl Hazırlanır” başlıklı yazımıza bakabilirsiniz.

3. Speechpad

Fiyat Bilgisi: Ses dakikası başına 0,25 – 2,50 dolar arası

Ödeme Yöntemi: PayPal

Ödeme Sıklığı: Haftada iki kez

Gereksinimler: Yazma testini geçmek

Speechpad, transkripsiyon işi için iyi şirketlerden biridir. Sesli dakika başına 0,25 – 2,50 dolar veya sesli saat başına 15 ila 150 dolar arasında para kazanabilirsiniz. Ödemeler PayPal ile haftada iki kez yapılır.

Kaydolmak ücretsizdir ve çalışmaya başlamadan önce bir transkripsiyon ve dilbilgisi testini geçmeniz gerekir. Sistemde iş yaptıkça bir puanlama yapılacak ve puanınız arttıkça daha fazla, daha çok kazandıran işler yapabileceksiniz. Speechpad, ilan panosunda yer alan acil işler için ayrıca daha fazla ödeme teklifinde bulunur.

Çalışmanız gereken minimum bir sınır yoktur ve almak istediğiniz belirli işleri kendiniz seçebilirsiniz.

4. Averbach Transcription

Fiyat Bilgisi: Sesli dakika başına 1,00 – 1,50 dolar

Ödeme Yöntemi: PayPal

Ödeme Sıklığı: Belirtilmemiş

Gereksinimler: Testlerini geçmek

Averbach Transcription, transkripsiyon işleri için bir deneyim istemiyor ancak uygulayacakları 20 dakikalık testi geçebilmeniz gerekecek.

Acil siparişler için (aynı gün veya gece) sesli dakika başına 1,00 ila 1,5 dolar ödeme yapar. Speedchpad’de olduğu gibi acele siparişleri alabiliyorsanız, daha fazla kazanabilirsiniz. Averbach Transcription, çoğu profesyonel transkripsiyon uzmanının, verdikleri işlerden saatte 20 ila 30 dolar civarında para kazandığını söylüyor.

Yine kendi çalışma saatlerinizi belirleme ve sizin için uygun olmayan işleri reddetme hakkına sahipsiniz.

5. TranscribeMe

Ses dosyalarını yazıya dönüştürerek para kazanmak...

Fiyat Bilgisi: Sesli saat başına 15 ila 22 dolar

Ödeme Yöntemi: PayPal

Ödeme Sıklığı: Haftalık

Gereksinimler: Yazma testini geçmek


TranscribeMe, transkripsiyon işleri için en popüler seçeneklerden biridir ve başlamak oldukça kolaydır. Formu doldurduktan sonra çalışmaya başlayabilmek için uygulayacakları kısa testi geçmeniz gerekecek. Test oldukça basittir ve TranscribeMe deneyimli olmanızı beklemiyor.

TranscribeMe için çalışırken, farklı sektörlerden talep edilen kısa ses kliplerini (genellikle 2-4 dakika uzunluğunda) yazıya dökeceksiniz. 1 saatlik ses dosyası başına, 15 ila 22 dolar kazanabilirsiniz. Ortalama bir transkripsiyon uzmanı ayda 250 dolar, en çok kazananlar ise ayda 2.200 dolar kazanıyor. TranscribeMe’ye başvurmak ücretsizdir.

6. Daily Transcription

Fiyat Bilgisi: Sesli dakika başına 0,75  – 0,85 dolar

Ödeme Yöntemi: Çek

Ödeme Sıklığı: Haftalık

Gereksinimler: Dakikada en az 50 kelime yazabilmek


Daily Transcription, sesli dakika başına 0,75 – 0,85 dolar arasında ödeme yapar. En iyi transkripsiyon uzmanları haftada 250 – 950 dolar kazanıyor (ki bu gerçekten geniş bir aralık). Ödemeler haftalık çek ile yapılıyor.

Herhangi bir deneyim istemiyor, yapacağı testten geçmenizi ve dakikada 50 kelime yazabilmenizi bekliyor.

Daily Transkripsiyon, diğer bazı şirketlerden biraz farklı çalışır. Programlarına göre yuvalara kaydolacaksınız ve bu programa göre size iş atanacak. Diğer şirketler gibi, belirli bir miktarda işin mevcut olacağını garanti etmezler.

Bazı akademik kurumların yanı sıra eğlence, kurumsal ve hukuk sektörlerinden ses dosyalarını kopyalayacaksınız. Yasal transkripsiyon gibi farklı türde ses dosyalarına ve işlere erişim, daha iyi gelir fırsatları sunar.

7. Tigerfish

Fiyat Bilgisi: Yazıya dökülen satır başına 0,03 – 0,04 dolar

Ödeme Yöntemi: PayPal

Ödeme Sıklığı: Haftalık

Gereksinimler: Testlerini geçmek


Tigerfish uzun zamandır piyasada (1989’dan beri) ve sektörde iyi bilinen şirketlerden biridir.

Tigerfish için çalışırsanız size verilecek projeler; röportajlar, polis sorgulamaları ve belgesel film görüntüleri gibi her türlü ses dosyasını içerecektir.

15 dakikalık bir örnek ses dosyasının yazıya dönüştürülmesini içeren bir başvuru süreci vardır. Ayrıca Express Scribe yazılımının ücretsiz sürümüne de ihtiyacınız olacak.

Tigerfish, yazıya dökülen satır başına 0,03 – 0,04 dolar ödeme yapar.

8. Casting Words

Transkripsiyon işleri hakkında detaylı bilgi...

Fiyat Bilgisi: Ses dakikası başına 0,085 ila 1 dolar arası

Ödeme Yöntemi: PayPal

Ödeme Sıklığı: Haftalık

Gereksinimler: Testlerini geçmek


Casting Words, ABD ve Kanada başta olmak üzere, birçok ülkeden serbest çalışanları işe alıyor. Kaydolmak oldukça kolay. Bazı başvuru sahiplerinden bir transkripsiyon sınavına girmeleri isteniyor ancak başvuran bazı kimselerden sıvana girmesini istemiyor.

Başvurunuz onaylandıktan sonra, ilan panosundaki mevcut işleri görebileceksiniz ve istediğiniz kadar iş alabilirsiniz.

Casting Words için çalışarak, sesli dakika başına 0,085 dolardan 1 doların üzerine kadar değişen bir ücret alırsınız. Ücret, işin türü, ulaştığınız seviye ve iş için aldığınız not gibi birkaç faktöre göre değişir. Doğruluk derecesi ne kadar yüksek olursa, o kadar fazla ödeme alırsınız. Ödemeler PayPal ile haftada bir kez yapılır.

9. GMR Transcription

Fiyat Bilgisi: İşe alınana kadar fiyatlar açıklanmaz

Ödeme Yöntemi: Doğrudan para yatırma veya PayPal

Ödeme Sıklığı: Aylık

Gereksinimler: Testlerini geçmek


GMR Transcription, genel transkripsiyonun yanı sıra tıbbi çeviriler için iş fırsatları sunar. GMR, ortalama bir traskripsiyonistin, kendilerinden ayda 1.000 – 3.000 dolar arasında para kazandığını söylüyor.

Genel transkripsiyon işi için herhangi bir deneyim gerekli değildir ancak yüksek doğruluk oranı isterler.  Akademik, işletme, hukuk ve daha fazlası gibi çeşitli konulardaki ses dosyalarını yazıya çevirmeniz gerekir.

Tıp literatürüne hakim olanlar içinse, tıbbi durumlarla ilgili röportajları yazmalarını beklerler.

CrowdSurf, Athreon, Ubiqus, Ubiqus On Demand, Babbletype, Voxtab, AccuTran Global, ‘N Translations, Alice Darling, transcriptionservices.com  gibi daha birçok transkripsiyon şirketinden, transkripsiyon işi alabilirsiniz. Ben sizin için başlıca ve diğerlerine nazaran daha yüksek ödemeler yapan şirketleri sıralamaya çalıştım.

Yeni Başlayanlar İçin Transkripsiyon İşleri Veren 3 Şirket

1. GoTranscript

Fiyat Bilgisi: Ses dakikası başına 0,60 dolara kadar

Ödeme Yöntemi: PayPal

Ödeme Sıklığı: Haftalık

Gereksinimler: Testlerini geçmek

GoTranscript, dünyanın her yerinden çalışanları işe alır ve işe başlamak için transkripsiyon deneyimine gerek yoktur. İşe başlamak için yapacakları testi geçmeniz gerekecek ancak testi geçemezseniz bile birkaç gün içinde tekrar deneyebiliyorsunuz. (Bu şansı diğer şirketler bildiğim kadarıyla vermiyor)
GoTranscript, dakikada yazmanız gereken belirli bir kelime sayısı istemiyor.

Hem ses hem de video dosyaları için ses dakikası başına 0,60 dolara kadar kazanabilirsiniz. Ödemeler PayPal aracılığıyla haftalık olarak yapılır. Ortalama kazananlar ayda 150, en çok kazananlar ise ayda 1.215 dolar kazanıyor.

2. Rev

Fiyat Bilgisi: Sesli dakika başına 0,40 – 0,75 dolar arası

Ödeme Yöntemi: PayPal

Ödeme Sıklığı: Haftalık

Gereksinimler: Testlerini geçmek


Rev, daha iyi bilinen transkripsiyon sektördeki önde gelen şirketlerdendir. Rev, ses dosyaları ve videolar için transkripsiyon hizmeti sunar.

Rev’le çalışmaya başlamak için çevrimiçi testlerini geçmeniz gerekecek. Testi geçtikten sonra, mevcut olan işleri talep edebilirsiniz. Ödemeler, ne yaptığınıza bağlı olarak değişir. Ancak genellikle sesli dakika başına 0,40 ila 0,75 ABD doları arasında ödeme yapar.

Rev’e göre, ortalama bir transkripsiyonist ayda 245 dolar kazanıyor ve en çok kazananlar 1.495 dolara ulaşıyor. Ödemeler PayPal ile haftada bir kez yapılır.

3. Scribie

Fiyat Bilgisi: 1 saatlik ses dosyası başına 5 – 25 dolar arası

Ödeme Yöntemi: PayPal

Ödeme Sıklığı: İstediğiniz zaman para çekebilirsiniz

Gereksinimler: Testlerini geçmek

Scribie, çalışabileceğiniz şirketlerinden biridir. 1 saatlik ses dosyası başına 5 – 25 dolar kazanabilirsiniz. Ayrıca küçük aylık bonuslar da verir. Tamamlanan her 3 saatlik iş için 5 dolar ekstra ödeme yapar. Kazançlarınızı istediğiniz zaman PayPal hesabınıza çekebilirsiniz.

Başlamak için herhangi bir deneyime ihtiyacınız yoktur. Fakat kısa ve basit bir testi geçmeniz gerekecek. Scribie’de sunulan ses dosyaları genellikle 10 dakikadan kısa dosyalardır.

Scribie size iş teklifinde bulunmaz. İlan panosundaki mevcut işlerden istediğinizi siz kendiniz seçebilirsiniz.

Kimler Transkripsiyonist Olarak Çalışabilir?

Transkripsiyon işlerinden para kazanmak...

Transkripsiyon işinde başarılı olmak için hızlı ve doğru yazabilmeniz gerekir. Böyle bir beceriye sahip değilseniz bile, hemen herkesin biraz pratik yaparak yazma becerilerini ihtiyaç duyulan seviyeye getirebileceğini unutmayın.

Yazma becerilerinin yanı sıra, bilgisayar başında çalışmayı sevmeniz gerekir. Transkripsiyon işi, diğer insanlarla çok fazla etkileşim içinde olmayı gerektirmez. Bu nedenle kendi başlarına çalışmaktan zevk alan insanlar için idealdir. Çok sosyal biriyseniz bu işi devamlı olarak yapmakta zorlanabilirsiniz.

Bazı işler, yukarıda okumuş olduğunuz üzere deneyim gerektirir. Öte yandan dil bilmek dışında başka hiçbir özellik gerektirmeyen transkripsiyon işleri olduğunu da artık biliyorsunuz.

Bir Transkripsiyonist Olarak Ne Kadar Kazanabilirim?

ZipRecruiter’a göre, ABD’de evden çalışan bir transkripsiyonistin ortalama yıllık maaşı 58.441 dolardır. Evden çalışan biri için bugünün şartlarında bu miktar güncel kurla yaklaşık 790 bin TL’ye tekabül ediyor ki, sadece İngilizce bilmek ve işittiği sesleri yazıya dökmeyi gerektiren bir iş için bu rakamı ülkemiz şartlarında başka bir iş yaparak kazanmak mümkün değil.

ZipRecruiter; Amerikan menşeli, iş arayanlarla iş verenleri buluşturan bir platform.

Elbette transkripsiyon işine yeni başlayanlar bu kadar kazanamaz. Fakat bu işi yapan birçok kimsenin 2-4 ay arasında profesyonelleştiği gerçeğini de bilmek gerekir.

Transkripsiyon Testlerini Geçmek Zor Mudur?

Çok fazla deneyiminiz yoksa, yüksek ücretli transkripsiyon işlerinden birinin peşine düşmeden önce yazma becerilerinizi geliştirmek için biraz pratik yapmanız mantıklı olacaktır. Bir beceri testi, hazır olduğunuzdan emin olmak için hızınızı ve doğruluğunuzu kontrol etmenize yardımcı olabilir. Pratik yapmak için mevcut olan en iyi transkripsiyon araçlarından bazıları şunlarıdır;

Express Scribe
Express Scribe, pratik yapmanız için kullanabileceğiniz birkaç yasal ve tıbbi ses dosyası sağlar. Ses dosyalarını indirin ve kendi yazdığınız metni size verilen örnek metinle karşılaştırın.

GoTranscript
GoTranscript, girebileceğiniz ücretsiz bir örnek test sunar. Test, yaptığınız hataları size gösterir.

TCI Transcription
Birkaç test ses dosyasına erişmek için TCI’de ücretsiz bir hesap oluşturabilirsiniz. Yazma hızınızı görebilir ve kendinizi değerlendirebilirsiniz.

Listen and Write
Bu sitede çok büyük bir ses dosyası koleksiyonu var. Ücretsiz bir hesap oluşturabilir ve giriş yaptıktan sonra doğrudan web sitesinde transkripsiyon alıştırması yapabilirsiniz.

Transkripsiyonist Olmak İçin Ne Kadar Hızlı Yazmalısınız?

Minimum yazma hızı için kesin bir standart yoktur. Hız ve doğruluk gereksinimleri şirketten şirkete değişir. Genel olarak dakikada 70 kelime iyi bir hedef olacaktır. Daha yavaş bir hızda yazdığınızda daha az iş yapabilirsiniz fakat dakikada 70 kelime yazmayı başarırsanız, çok daha ciddi paralar kazanabilirsiniz

Şu anda dakikada 70 kelime yazamıyorsanız moralinizi bozmayın. Pratik yaparak kendinizi kısa bir zaman içinde geliştirebileceğinizi unutmayın.

Son olarak;

Görüldüğü gibi transkripsiyon işi yapmak, hiçbir maliyet gerektirmiyor ve duyduklarınızı yazıya dökebilmeniz bu iş için yeterli. Lakin en başta da dediğim gibi, Türkçe’den ziyade farklı bir yabancı dile hakimiyetiniz varsa, transkripsiyon işleri aracılığıyla evden çalışarak hayal bile edemeyeceğiniz paralar kazanabilirsiniz. Yeter ki kendinize güvenin ve azimle çalışın. Gerisi kendiliğinden gelecektir…

Kişisel Gelişim Uzmanı Ercüment Eşsiz
Instagram; @nostaljihabernet


2 Comments

    • Tabi ki mümkün… Yazıyı detaylıca okuduğunuzda mümkün olduğunu görebilirsiniz. Ülkemizde çok bilinmese de, dünyada transkripsiyon işleri yaparak gelir elde eden çok fazla insan var…

Bir yanıt bırakın