Trendyol’dan Para Kazanmak 2022

Trendyol’dan Para Kazanmak

Trendyol’dan para nasıl kazanılır? Trendyol influencer olmak için neler gerekir? Instagram’dan link paylaşarak para kazanmak ama nasıl?

Trendyol’dan para kazanmak, Instagram’da karşımıza çıkan influencer arkadaşlar tarafından en çok kullanılan yöntemlerden biridir. Pandemi süreciyle birlikte, hayatımızdaki pek çok şey gibi insanların alış-veriş alışkanlıklarında da çok büyük değişiklikler oldu. Online alış-veriş siteleri eskisinden çok daha fazla rağbet görmeye başladı.

Tabi bu durum, online alış-veriş mağazalarının, daha fazla müşterinin dikkatini çekebilmek amacıyla, reklam ve tanıtıma çok daha büyük pay ayırması sonucunu da beraberinde getirdi. Özellikle Trendyol reklamları her yerde karşımıza çıkmaya başladı. Televizyon reklamlarında, Youtube videolarının arasında, otobüs duraklarında, reklam panolarında Trendyol reklamları ile karşılaştık/karşılaşıyoruz.  Hal böyle olunca, Online mağazalar arasında bu süreçte en çok satış yapan ve ön plana çıkan da Trendyol oldu.

Trendyol’dan para kazanmak mümkün mü?
Evet! Bu mümkün hem de satış yapmadan, herhangi bir sermayeye gereksinim duymadan Trendyol’dan para kazanabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken Trendyol influencer olmak. Tabi ama bunun da birtakım şartları var.

Peki! Nasıl olacak bu? Şimdi size Trendyol’dan para kazanmak konusunu adım adım anlatacağım.

Trendyol’dan Para Kazanmak İçin Influencer Olmak

Trendyol’dan Para Kazanmak İçin Influencer Olmak

Influencer, son yıllarda sosyal medyanın hayatımızdaki yerinin büyümesiyle sıklıkla duyduğumuz bir kelime oldu.
Influencer ne demek?
İngilizce kökenli bir kelime olan influencer, etkileyen kişi anlamına geliyor. Influencer Marketing ise, sosyal medyada çok sayıda kişi tarafından takip edilen birinin, yaptığı ürün paylaşımları ile takipçilerini etkileyerek alış-veriş yapmalarını sağlaması üstüne kurulmuş bir sistem. Yani bir nevi satış ortaklığı… Kısaca, siz paylaştığınız linkle Trendyol’un ürün satmasını sağlıyorsunuz, Trendyol da size bu satıştan pay veriyor.

Trendyol Influencer Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Trendyol influencer olmanın birinci şartı, en az 10.000 takipçinizin olduğu bir Instagram hesabınızın olması. Malumunuz;  Instagram hikayede link paylaşabilmek için en az 10.000 takipçinizin olması gerekiyor. Sanıyorum yakın zamanda link paylaşmak için,  Instagram bu sınırlamayı kaldırdı. Ama Trendyol sizden paylaşım yapabilmeniz için belirli bir kitlenizin olmasını istiyor. Tabi bu kitleniz tamamen organik olmalı. Keza Trendyol ekibi hesabınızı inceliyor. Takipçilerinizin, satın alınmış mı yoksa organik mi olduğunu tespit ediyor. Bu nedenle takipçi satın almaktan sakınmalısınız. Aksi takdirde onay alamazsınız.

Trenyol’dan para kazanmak isteyenler, yine Youtube kanalınız, Facebook ve Twitter hesabınızdan Trendyol linklerini paylaşarak da kazanç elde edebilirsiniz. Ancak en yaygın olanı Instagram hesabından paylaşım yapmak.
Bu sebeple size, Instagram ‘dan link paylaşarak nasıl para kazanılır bunu anlatacağım.

10.000+ takipçiye sahip bir Instagram hesabınız varsa, hemen şimdi bu linke tıklayarak Trendyol Influencer başvurusunda bulunabilirsiniz. Formda istenilen bütün bilgileri doğru ve eksiksiz girmelisiniz. Daha sonra Trendyol’un size mail göndermesini beklemeniz gerekiyor. Bu da genellikle 5 ila 15 gün arasında bir süreyi buluyor. Cevap olumlu ise mail geliyor ancak olumsuz ise size mail gönderilmiyor.

Onay mailini aldıktan sonra yapmanız gereken şey ise, Trendyol’un sizden istediği evrakları gönderilen mailde bulunan linke tıklayarak açılan sayfaya yüklemeniz.
Önemli not: Bu işlemi cep telefonunuzla yapamıyorsunuz çünkü sayfa açılmıyor. Bu nedenle bilgisayarınızı kullanmanız gerekiyor. Sonra hatalı link gönderildiğini veya linkin çalışmadığını düşünmeyin.

Trendyol Influencer Olmak İsteyenlerden Hangi Evrakları İstiyor?

Trendyol, Influencer Olmak İsteyenlerden Hangi Evrakları İstiyor

– Yeni tip kimlik kartının taranmış ön yüzü (Kimliğiniz eski tip ise imza beyannamesini taratıp gönderebiliyorsunuz)
– Trendyol’un size gönderdiği influencer sözleşmesi (Sözleşmenin her sayfasının sağ alt kısmına imza atmalısınız)

– Fatura kesebileceğiniz bir firmanız varsa, bu firmaya ait vergi levhası, imza sirküleri, fatura keseceğiniz şirkete ait vergi kimlik veya TC Kimlik numarası bilgisi, şirketin kayıtlı IBAN bilgisini başvuruyu tamamlamanız gereken sayfaya, pdf olarak eklemeniz gerekiyor.

Eğer fatura kesebileceğiniz bir şirketiniz yoksa herhangi bir ajansla çalışmanız lazım. Bu ajansla yaptığınız sözleşmeyi pdf olarak başvuru tamamlama sayfasına yüklüyorsunuz.
Burası önemli; Trendyol başvuru tamamlama sayfasına, influencer ve ajans sözleşmesini tek pdf dosyası haline getirerek eklemeniz gerekiyor. Aksi halde süreç uzayacaktır. Bu da Trendyol’dan para kazanmak için bir müddet daha beklemeniz gerektiği anlamına gelir.

Anlaştığınız ajans sizin yerinize faturayı kesip, devlete ödenmesi gereken %15’lik stopajı öder ve değişen oranlarda komisyon alır. Trendyol influencer başvurusunu tamamlarken size hangi ajansla çalıştığınızı sorar. Listede çok sayıda ajans olsa da Trendyol’un önerdiği ajans, NewTv Generation’dur. (ENG İş Geliştirme ve Yatırım Şti)

NewTv Generation sizden, evrakları online olarak yükledikten sonra ayrıyeten Trendyol influencer sözleşmesi ve ajans sözleşmesini, Bağdat Caddesi No:381 Daire:25 Şaşkınbakkal, 34740 Kadıköy/İstanbul adresine göndermenizi istiyor. Kimlik fotokopinizi veya imza beyannamesini göndermenize gerek yok.

NewTv Generation’da komisyon oranı %10’dur. Ajansla yaptığınız sözleşmede ajans sizden başka hiçbir şey istemez. Sözleşmede herhangi bir yaptırım maddesi yer almaz. Dilediğiniz zaman ajansla olan sözleşmenizi feshedebilirsiniz. Diğer ajanslarda durum nasıl ayrıntılı olarak bilemiyorum ama New Tv Generation, sizden başka bir şey beklemiyor. Bu nedenle başka bir ajansla anlaşmayı düşünürseniz, sözleşmede yer alan maddeleri dikkatle okumanızı öneririm.

Ajansla, aşağıdaki mail adresi üzerinden iletişim kurabilirsiniz. Şahsen bu ajansla çalışmanızı öneririm. Diğer ajansların çoğunun bir sürü şart koştuğunu ve daha fazla oranlarda komisyon talep ettiğini okumuştum.
trendyol@newtvgeneration.com 

Trendyol’da Koleksiyon Oluşturmak

Bütün bu işlemlerden sonra yapmanız gereken tek şey, Trendyol’da oluşturduğunuz koleksiyonların linkini Instagram hikayenizde paylaşmak. Trendyol’da koleksiyon oluşturmak oldukça basit. Reklamını yapmak istediğiniz ürünleri favorilere ekliyorsunuz. Daha sonra Trendyol mobil uygulamasından veya web sayfasından (mobil uygulamada daha pratik oluyor) favorilerim bölümüne geliyorsunuz. Sağ üst köşeden “+” işaretine tıkayarak bir koleksiyon oluşturuyorsunuz.  Favorilerinize eklediğiniz ürünleri, şimdi de oluşturduğunuz koleksiyona ekliyorsunuz.

Son olarak koleksiyonunuzun sağ üst köşesindeki paylaşım simgesine tıklayarak, linki kopyalıyorsunuz. (Linki Google Play’e yönlendir olarak almanızı tavsiye ederim. Geriye sadece kopyaladığınız linki, Instagram hikayenizde paylaştığınız bir video veya fotoğrafla birlikte paylaşmak kalıyor.

Trendyol’dan Para Kazanmak; Ama Ne Kadar?

Trendyol’dan Para Kazanmak; Ama Ne Kadar

Peki! Trendyol’dan para kazanmak için bütün şartları yerine getirdiğimize göre, Trendyol satış ortağı olan Influencer’a ne kadar ödeme yapıyor?

Trendyol influencerlara, elektronik kategorisi dışındaki ürünler için %15 komisyon veriyor. Elektronik kategorisinde bu oran %2. Her influencer için özel olarak oluşturulan linki tıklayarak, oluşturduğunuz koleksiyondan satın alınan ürünlerden bu oranlarda komisyon alıyorsunuz. Diyelim ki linke tıklayan takipçiniz koleksiyonunuz dışından bir ürün satın aldı. Bu kez Trendyol müşterinin yine sizin üzerinizden gelmiş olmasının karşılığında size %5 pay veriyor.

Peki! Bu link ne kadar süreyle geçerli?
Sizin linkinize tıklandıktan sonra herhangi bir başka influencerın linkine tıklanmaz ise, 24 saat içinde yapılan satışlardan siz payınızı alırsınız.

Trendyol size gün içinde sık sık mesaj gönderir. İndirimli mağazalar, kampanyalar, sezon sonu fırsatları gibi bilgileri sizinle, size özel linkler eşliğinde paylaşır. Influencerları teşvik etmek için, özellikle kampanya dönemlerinde sıklıkla, “Bu ürünleri 14.30-15.30 saatleri arasında paylaşan 200. kişi sen ol,  tüm Trendyol ürünlerinde geçerli 2.000 TL hediye çeki kazan” gibi mesajlar alırsınız.

Trendyol’dan Para Kazanmak; Trendyol Yemek, Trendyol Dolap ve Hızlı Market Komisyon Oranları

Trendyol Yemek, Trendyol Dolap ve Hızlı Market Komisyon Oranları

Öte yandan, Trendyol’un yeni uygulaması Trendyol Yemek ve Hızlı Market için komisyon oranları çok daha güzeldir. Trendyol Yemek’te her siparişte size 20 TL, her yeni kullanıcı için 50 TL komisyon ödenir. Hızlı Market’te de genellikle her yeni kullanıcı başına yine 50 TL, her sipariş için ise %30 komisyon sizin olur.

Trendyol’un bir diğer uygulaması Trendyol Dolap için komisyon bedelleri çoğunlukla %20 – %40 arasında değişir.

İşin aslı Trendyol’dan para kazanmak çok kolay. Fakat bu sizin takipçilerinizi ne derece yönlendirebildiğiniz ile doğru orantılı. Trendyol’dan en az bir kere alış-veriş yapmayan hiç kimse kalmamıştır muhtemelen.  Tanıdıklarınızın Trendyol alış-verişlerini sizin verdiğiniz link üzerinden yapmalarını sağlayarak, kazanç elde edebilirsiniz. Oluşturduğunuz veya Trendyol’un size mesaj yoluyla gönderdiği linkleri whatsapp veya başka bir uygulama üzerinden paylaşırsanız, yapılan satıştan pay alamazsınız. Satın alacak olan kişi mutlaka Instagram hikayenizden veya profilinize ekleyeceğiniz linkten alış-veriş yapmalıdır.

Takipçileriniz paylaştığınız linke tıklamaya ikna olup gidip alış-veriş yaparsa, çok daha ciddi miktarlarda para kazanabilirsiniz.

Trendyol Ödemeleri Ne Zaman Yapıyor?

Trendyol Influencer panelinde günlük kazançlarınızı görebiliyorsunuz. Ayrıca size kazanç elde etiğiniz her gün için (ertesi gün) bilgilendirme maili gelir. Size ödemeler, ödeme tutarı 500 TL’yi geçmesi kaidesiyle takip eden ayın 25’i ila 30’u arasında yapılır. Şirketiniz varsa size ay sonunda gönderilen tutardaki faturayı Trendyol’a göndermeniz gerekiyor. Ajansla çalışıyorsanız yapmanız gereken hiçbir şey yok. Ajans, %15’lik stopaj vergisini ve %10 komisyonunu keserek parayı sisteme eklemiş olduğunuz banka hesabına yatırıyor.

Özetle; Trendyol’dan para kazanmak, esasında yukarıdaki şartları sağladıktan sonra Instagram’dan link paylaşarak para kazanmak anlamına geliyor. 10.000’in üstünde takipçiye sahip bir Instagram hesabınız varsa, alternatif iş fikirleri arasında bu satış ortaklığı işini düşünebilirsiniz. En kötü ihtimalle, günde maksimum 1 saatinizi ayırarak ek gelir elde edebilirsiniz.

Yazar:

Ercüment Eşsiz

Instagram: @nostaljihabernet


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın