Yeni İş Fikirleri Nasıl Bulunur? (9 Yöntem)

Yeni bir iş fikri bulmak istiyorum ama nasıl? Yeni iş fikirleri bulmak için neler yapmam gerekir? En iyi iş fikirleri nasıl ortaya çıkar?

Bir iş fikri bulmak, kararlılık, hazırlık ve hatta yoğun bir düşünme süreci için zaman ayırmayı gerektirir. Daha da önemlisi, para kazanabileceğiniz bir iş fikrini bulmanın tek bir yolu yoktur. Dahası, yeni iş fikirleri konusunda yol gösterecek onlarca kanal saymak mümkündür.

Şimdi kendi tecrübelerim ve araştırmalarım neticesinde, yeni iş fikirleri üretmenin 9 yolunu sizlerle kelimelerim yettiğince paylaşacağım. Bu makalemizle bir şekilde buluşanlara faydalı olması temennisiyle;

01. Yoğun Bir Düşünme Sürecine Girin

Yeni İş Fikirleri Düşünmek

Bir iş fikri bulduğumuzda aklımızdan türlü türlü düşünceler geçer. “Bu işi nasıl yapabilirim? Bu iş için gerekli olan şeyler nelerdir? Bu işi tek başıma yapabilir miyim yoksa bir ekip mi kurmam gerekir? Kaç kişilik bir ekiple bu işin altından kalkabilirim? Bu iş için ne kadar maliyet gerekir? Bütçemin tamamını bu işe ayırma riskini almalı mıyım? Bu işten ne kadar kazanç elde edebilirim? Hammaddeyi nereden ve nasıl tedarik edebilirim?” gibi onlarca soru kafamızın içinde dolanır durur.

Bütün bu sorulara cevap bulmak, ince hesaplamalar içine girmek, insanı kimi zaman epeyce yorar. Bu nedenle sağlıklı ve doğru bir planlama için, zihninizin dingin olması gerekir. Sağlıklı düşünmenin ve neticesinde doğru kararlar almanın en önemli şartı, zihninizin rahat olmasıdır. Bu yüzden kendinize sakin bir kafayla düşünebileceğiniz bir ortam oluşturmanız gerekir.

Kendi adıma, önemli bir karar almam gerektiğinde dağlara çıkar, ormanlarda dolanırım. Önce zihnimi iyice boşaltır, sonra bir kenara oturup düşünmeye başlarım. Çoğu zaman da aldığım kararlarda isabet bulurum. Bu ortam herkes için elbette farklılık gösterebilir. Ancak yeni iş fikirleri konusunda veya önemli başka kararlar alırken, zihninizi boşaltmanız ve dingin bir kafayla düşünüp öyle karar vermeniz, doğru neticeler almanıza yardımcı olacaktır. Özetle; yeni bir iş fikri için önce zihninizi arındırın.

02. Kendinize “Sırada Ne Var” Sorusunu Sorun

En iyi iş fikirlerinden bazıları, bir trendi, yeni teknolojileri veya değişimi öngörebilenlerdir. Bu fikirler genellikle “sırada ne var?” sorusunun cevabından ortaya çıkar. Bu soru bize kalıpların dışında düşünmemiz ve sonuç olarak gelişmemiz için ilham verir.

Rüzgar Gibi Geçti
Rüzgar Gibi Geçti

Yapılmamışı yapmak, düşünülmemiş şeyleri düşünmek, yeni trendleri yakalamak, hangi sektörde olursa olsun yapılan işin geleceğini öngörmek, “sırada ne var” sorusuna verilecek doğru ve isabetli cevaplar neticesinde gün yüzüne çıkar.

yemeksepeti.com en azından ülkemiz için yeni bir fikirdi. Bundan yaklaşık 12 sene önce İzmir’de hizmet veren adepo.com uygulaması, o zamanlar için yeni bir iş fikriydi. Migros, A101, gibi marketler, evlere market ürünleri götürme hizmetini, adepo.com’dan epeyce sonra vermeye başladı. (adepo.com 2012 yılında kapandı)

Bu, hayatın hemen her alanında yeniliklere imza atmış şirketler için de böyledir. Uzun metrajlı ilk film, Rüzgar Gibi Geçti’dir (1939). Yönetmen Victor Fleming, bu filmle yeni bir çığır açmış ve kendi sektöründe öncülük etmiştir. Aynı yıl çektiği Oz Büyücüsü filmiyle de çekim teknikleri ve konu olarak sinema tarihine adını altın harflerle yazdırmıştır. Siyah-beyaz yıllardan sonra, “sırada ne var” sorusunun cevabı böylece renkli filmlerle ortaya çıkmıştır.

Örnekleri çoğaltmak mümkün. Ama sanıyorum bu iki örnek bile ne demek istediğimi anlatmaya yetti. Özetle, yeni bir iş fikri bulmak, bugünü ve geleceği birbirine bağlamak demektir.

03. Becerilerinizi Kullanın

Bir iş fikrinin nasıl ortaya çıkacağını bulmak, her zaman zor olmak zorunda değildir. Kendi becerilerinizi değerlendirerek işe başlayabilir ve sahip olduğunuz becerileri farklı bir alanda değerlendirebilip değerlendiremeyeceğinizi görebilirsiniz. Örneğin, pazarlamaya,  tasarıma,  orijinal reklam ve kampanya fikirleri bulmaya, satranç oynamaya, finansal hesaplamalara, herhangi bir spor veya sanat dalına yeteneğiniz olabilir. Bu yeteneklerinizi, yeni iş fikirleri bulmak için kullanıp kullanmamak genellikle sizin elinizdedir. Özetle; yeteneklerinizi kullanarak yeni iş fikirleri bulabilir ve para kazanabilirsiniz.

04. Mevcut Bir İşi İyileştirin

İşte hemen bir iş kurmak için güzel bir strateji; beğendiğiniz ve çalışmalarından memnun olduğunuz bir şirketi nasıl daha iyi bir hale getirebileceğinizi düşünün. Yapmanız gereken şey, düşünmüş olduğunuz girişimcilik hedeflerinizi gerçekleştiren ve gerçekten başarılı olan bir örnek bulmaktır.

Mevcut bir iş fikrini geliştirmeye çalışmak,  yeni bir iş kurmaktan çok daha kolaydır. Önünüzdeki iyi bir örnek işi nasıl geliştirebileceğiniz ve bu işin üstüne neler koyabileceğiniz konusunda beyin fırtınası yaparak, iyi kazançlar elde edebilirsiniz. Örneğin Hershey’s çikolatayı icat etmedi. Sadece Kisses adlı lokma büyüklüğünde çikolata parçaları üretmek konusunda kendi sektöründe öncülük yaptı. Bu hamle, Hersey’s Çikolata’yı, dünyanın en popüler çikolata markalarından biri haline getirdi.

05. Bir Sorunu Çözün

Yeni İş Fikriniz Bir Soruna Çözüm Olsun

Yeni iş fikirleri bulmanın bir başka yolu, mevcut bir problemin çözümüne yönelik ürünler üretmek veya hizmet vermektir. İnsanoğlu var olduğu müddetçe sorunlar da var olacaktır. Günlük yaşantıdan tutun, iş hayatına, sanal dünyadan tutun, iklim krizine varıncaya kadar sayısız problem hala insanoğlunun karşısında bekliyor.

Örneğin, dünyanın fosil yakıtlara olan bağımlılığının üstesinden gelmek için gerçek bir inovasyon gerekir. Tesla’nın CEO’su Elon Musk, bugün herkesi sürdürülebilir enerji kaynaklarını benimsemeye dönüştürmek gibi bir misyonu üstleniyor. 2019 yılı Etki Raporuna göre Tesla elektrikli otomobil serisi, fosil yakıtlı otomobillerden daha az karbondioksit (CO2) üretiyor. Tesla’nın pilleri, daha uzun süre dayanacak ve daha sonra geri dönüştürülecek şekilde tasarlandı.

Bu örnek biraz büyük bir örnek oldu. Öte yandan siz de yaşadığınız bölgenin sorunlarını gidermeye, insanlara ihtiyaç duyabilecekleri farklı konularda hizmet vermeye yönelik proje ve yeni iş fikirleri konusunda kafa yorabilirsiniz. Çöl sıcaklarının yaşandığı bir Afrika ülkesinde ayakkabı satamazsınız ama dondurma satabilirsiniz.

Malumunuz pandemi nedeniyle ülkemizde yüz yüze eğitime ara verilmesi neticesinde, Zoom uygulaması aracılığıyla öğretmenler ve öğrenciler buluştu. Buna benzer durumlar için kodlanmış bu vb. programlar bu süreçte çokça rağbet gördü. Tabi bu öngörülmesi çok kolay bir durum değildi ancak günümüzde ülkemizde yaşanan sorunlara çözüm olabilecek pratik projeler geliştirilebilir. Yakın zamanda, ProfAsor isimli bir mobil uygulamayla karşılaştım. Uzun zamandır kendi alanımla ilgili kafa yorduğum bir konunun farklı bir versiyonunun hizmete sunulduğunu gördüm. Bu uygulama aracılığıyla, sağlık sorunlarınızla ilgili uzmanlara ulaşıp, çok daha cüz’i ücretlere sorunlarınıza yanıt alabiliyorsunuz. Randevu sistemiyle, görüntülü ve sesli görüşme fırsatınız oluyor.

Kendi alanınızla ilgili birkaç kişi bir araya gelerek, benzer bir uygulamayı hayata geçirebilirsiniz. Özetle; yeni iş fikirleri ararken, mevcut bir sorunu pratik bir biçimde nasıl çözüme kavuşturabileceğinize dair araştırmalar yapabilirsiniz.

06. Aynısını Daha Ucuza Yapın

İnsanlar aynı hizmeti veya ürünü daha ucuza almayı severler. Yüksek kalitedeki eşdeğer bir ürünü piyasa fiyatının altında yapabiliyorsanız, büyük bir girişimci olma yolundasınız demektir.

İnsanların para biriktirmesine yardımcı olmak, hayatlarını biraz daha kolaylaştırabilir. Herkesin bir Nespresso kahve makinesi almaya gücü yetmez, ancak dünyanın dört bir yanındaki kahve severler, lezzetli bir espresso yapan güzel bir kahve makinasını almayı ister. Günümüzün pazarı, uygun fiyatlara espresso ve kahve yapabilen birçok kahve makinesiyle doludur. Yahut herkes Delonghi marka su ısıtıcısı alamaz belki ama bu kalitede daha uygun bir su ısıtıcısını tercih edebilir. Özetle; Aynı ürün veya hizmeti daha ucuza mal etmenin yollarını araştırın.

07. Bir İhtiyacı Karşılayın

İnsanların, yemek, su, uyku, giyim gibi fizyolojik ihtiyaçları, dünyanın her noktasında hiç durmadan yüzyıllardır devam eder. İnsanların hiç bitmeyen bu ihtiyaçlardan herhangi birine yönelik nasıl bir iş fikri oluşturabileceğinizi düşünebilirsiniz.

Mevcut birçok ürün ve hizmet, insanların temel ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlanmış olsa da, bu bir ihtiyacı karşılamanın her olası yolunun düşünüldüğü anlamına gelmez. Yeniden kullanılabilir su şişesi endüstrisini, girilecek en rekabetçi pazarlara örnek olarak ele alırsak; Her yıl daha fazla şirket, farklı tasarımlara ve özelliklere ait yeni su şişelerini piyasaya sürüyor. Bunun nedeni, bu işletmelerin sürekli artan su ihtiyacını karşılamalarıdır.

Bir diğer örnek, ortopedik ayakkabı üretimidir. Hem konfor hem de tasarım noktasında, on binlerce ayakkabı üretmek mümkün. Giyim sektörü de keza aynı şekilde değerlendirilebilir. Yeni ve farklı stillerde giysiler tasarlamanızı ve hayal dünyanızdaki elbiseleri piyasaya sürmenizi bekleyen belki de binlerce insan vardır. Birçok harika iş fikrinin, fikir aşamasından uygulama aşamasına geçememesinden dolayı yok olup gittiğine ve insanların bu eşsiz fikirlerden mahrum kaldığına eminim.
Özetle; Aklınızdan geçirdiğiniz iş fikirleri, insanların temel ihtiyaçlarını karşılamaya dönük olsun.

08. Araştırmalar Yapın

Yeni İş Fikri için Araştırma Yapmak

Bir iş fikri bulmanın keşifsel araştırma aşaması, süreç boyunca belirli bir sırayla gerçekleşmez. Bu süreç herkes için farklılık gösterebilir. Ancak girmeye çalıştığınız sektörü iyi okumak ve araştırmak çok önemlidir. İş fikirleri üstünde yeniden düşünüp değerlendirmeler yapmak, rakip firmaların analiz raporlarını çıkarmak, satmayı düşündüğünüz ürün veya hizmetle ilgili pazar araştırmaları yapmak, iş fikrinizin hayata geçirilmesi noktasında yapılması gereken şeylerdir.

09. Yeni Bir Hizmet Veya Ürün İcat Edin

Zaten kalabalık bir pazarda rekabet eden bu kadar çok şirket varken, günün sonunda, icat edilecek yeni bir şey olup olmadığını merak etmek kalıyor.

Gerçek şu ki, iyi bir iş fikri bulmanın büyük bir kısmı karşılanmayan bir ihtiyacı belirlemektir. Her uygulama geliştirmenin “dünyayı değiştirebilecek” bir hizmet satarak kendi iddiasını ortaya koyduğu, uygulama dünyasında yeni pazar ihtiyaçlarından yararlanan birçok benzersiz şirket örneği vardır. Mesela, Uber (ülkemizde hayata geçirilememiş olsa da) daha ucuz yolculuk yapmak konusunda bugüne kadar ortaya çıkmış en iyi iş fikirleri arasında yer alıyor.
Özetle; Makalenin başında belirtmiş olduğum gibi; hiç yapılmamış, hiç düşünülmemiş çok iyi iş fikirleri,her zaman karşılık görecektir.

Son olarak;
Umarım sıralamış olduğum bu tavsiyeler, yeni iş fikirleri bulmak konusunda fazlasıyla işinize yarar. Hayallerinizin gerçeğe dönüşmesi temennisiyle…

Kişisel Gelişim Uzmanı Ercüment Eşsiz
Instagram; @nostaljihabernet


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın