Yerel İşletme Danışmanlığı

Her yıl bir çok yeni işletme kurulurken, malesef ki birçok işletme de kapanmaktadır. Kişisel gözlemlerimize dayanarak, kapanan işyerlerin çoğunun araç-gereç-malzeme eksikliklerinden değil işletme yönetimi eksikliklerinden kaynaklandığını söyleyebiliriz.

Müşterilerin kaçma ya da hiç gelmeme nedenlerinden birkaçından söz etmek gerekirse; işi doğru düzgün tanıtamama-anlatamama, müşteriyi hayattan bezmiş bir ifadeyle karşılama ya da umursamaz davranma, müşterinin isteklerini ısrarla görmezden gelme, dinleyip ihtiyaçları anlamaya çalışmama, rakip analizi yapmama ya da rekabet edememe, işyeri için yanlış lokasyon seçimi, yanlış ürün seçimi, yanlış fiyatlandırma politikası, mağaza konsepti, dekorasyonu, yanlış bütçe planlaması, net bir iş planının olmayışı vb. sayılabilir.

Özetle; işleri kötüye giden ya da deyim yerindeyse “gitmeyen” işyeri sahiplerinin, batmak istemiyorlarsa eninde sonunda bir “iş danışmanı“na ihtiyaçları vardır.

Yerel İşletme Danışmalığı“, özellikle Avrupa ve Amerika’da çok popüler olan ve iyi para kazandıran bir iştir. “El elden üstündür” derler. Danışmanlar bunun içindir, talep eden kişilerin işlerini ayakta tutacak ve yavaş yavaş yürümenizi sağlayacak küçük iş fikirleriyle yola çıkmalarına ve ilerlemelerine yardımcı olurlar. Yanlışlıkları düzeltip hızlanmalarını ya da para kaybetmemelerini sağlarlar. Vizyon sahibi bir iş danışmanı, sırtınızı yere getirmemek için tüm bilgisini ve emeğini ortaya koyan güvenilir bir ortak gibidir.

Deneyimli ve kendini sürekli geliştiren, piyasayı iyi takip eden bir satışçı veya pazarlamacı, bu alanda yönetim deneyimi ve başarıları olan, ne kadar çok olursa o kadar avantaj sağlayacak iş alanındaki sertifikalarını sunabilecek  kişiler, “yerel işletmelere iş danışmanlığı” yaparak para kazanabilirler. Bunun için büyük bütçelere de ihtiyaçları yoktur, iyi bir web sitesi, iyi bir tanıtım, kartvizit, telefon ve referanslar başlangıç için yeterlidir. Sonrasında gerisi size kalır, işinizi iyi bildiğinizi, onlara böyle bir ihtiyaçları olduğunu göstererek anlattığınız sürece parasından olmak istemeyen iş yeri sahipleri size danışmaya gelirler.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın