YouTube’dan Para Kazanmak

YouTuber Olup Para Kazanmak

Modern çağın para kazandıran dijital işleri listelendiğinde, ilk 3 sıraya muhakkak Youtube ve etrafında şekillenen uğraşlar girmektedir. Youtube, günümüzde artık güçlü bir gelir kapısı ve meslektir. Youtube ile para kazanma yöntemleriyle sizler de para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Ne ile uğraşırsanız uğraşın, insanlara göstermeye değer tüm anlarınızla para kazanabilirsiniz. A’dan Z’ye yaşama dair tüm içeriklerin listelendiği Youtube dünyasında, her zaman izlenmeye ve göstermeye değer bir şeyler bulunduğunu aklınızdan çıkarmayın.

YouTube Video Çekerek Para Kazanmak İş Fikirleri YouTube'dan Para Kazanmak
YouTube Video Çekerek Para Kazanmak – İş Fikirleri

Youtube İle Para Kazanma Yolları

Birkaç yıl öncesine kadar, 1 milyon takipçisi olan kişisel Youtube kanal sayısının 1-2 kadar olduğunu hatırlıyoruz. Bugün ise, 20’nin üzerinde kişisel kanal 1 milyon takipçiyi geçmiş durumda. Genç nüfusun fazla olması ve akıllı telefon kullanım oranının zirvede olması ülkemizi Youtube için iyi bir pazar haline getiriyor.

YouTube Kazançları ne Kadar YouTube'dan Para Kazanmak
YouTuberlar Ne Kadar Kazanıyor? YouTube Kazançları Nasıl?

Hedeflerinizi Planlayın

Youtube maceranızda, önceliğinizin” para kazanmak” mı yoksa “içeriklerinizi kalıcı ve faydalı bir hale getirmek” mi olduğunu belirleyin.

Eğer para kazanma amacıyla yola çıkıyorsanız; bu yolda Clickbait, Propaganda içerik vb. yollara da  başvurabileceğinizi unutmayın. Kanalınızın ismi, hangi izleyici kitlesine hitap ettiği ve edeceği, gelecekteki amacı gibi
soruları detaylıca cevaplandırarak kanal biyografisine ekleyiniz.

YouTube’dan Para Kazanmak YouTube'dan Para Kazanmak
YouTube’dan Para Kazanmak

Görüntü Tekniği

Video içeriklerinde kendiniz mi olacaksınız yoksa sadece görsellerle dolu bir videoda seslendirme mi yapacaksınız? Görüntü tekniğinize karar vermeniz zaman açısından size çok zaman kazandıracaktır. Eğer kamera gereken bir prodüksiyon ortamı ayarlayacaksanız, bütçenize uygun kamera, mikrofon ve ışıklandırmalar seçmeniz gerekecek.

Eğer yalnızca hızlı içerikler üretmek istiyorsanız, bunun için ihtiyacınız olan tek şey içerik kazanmak. Youtube’den para kazanmak isteyenler için en çok başvurulan seçenek de, yalnızca içeriklere dayanan videolardır.

Örnek başlık: Başbuğ Atatürk’ün Bilinmeyen Görüntüleri

İçerik olarak da, Atatürk’ün görüntülerinden oluşan bir içerik hazırlayabilirsiniz.

Örnek başlık: Dizi Oyuncularının Hiç Görmediğiniz Görüntüleri

İçerik olarak da, toplayacağınız magazin görüntüleriyle izleyici kitlesi toplamanız oldukça kolay olacaktır. Bu yol en zahmetsiz ve en çok kazandıran tekniktir.

Kendimi ve gördüklerimi çekerek paylaşmak ve bir Vlogger olmak istiyorum” diyorsanız, işin profesyonel tarafına değinmemiz gerekecek.

 • Görüntü kalitesi: Görüntü kalitesi işinizde ne kadar profesyonel olduğunuzu gösterir. Eğer 360-480p görüntü kalitesiyle izleyicilerinizin karşısına çıkarsanız hedeflediğiniz konuma gelmeniz biraz geç olabilir.
 • Görüntü dengesi: Kameranın sallanmaması veya kamerada görüntü dengeleyici bulunması çok önemlidir. Eğer görüntü sabit olmazsa ve sürekli sallanırsa izleyiciler yarıda videoyu bırakabilir.
 • Ses kalitesi: Bunun için bir harici yaka mikrofonu tavsiye ediyoruz. Hem kolay taşınır hem sesinizi doğrudan içeriğe iletir.
 • Güncellik: Youtube kanalınızın güncelliği bu serüvenimizde en önemli hususlarından birisidir.
  Güncel Youtube kanalları, Youtube ve Google algoritmaları tarafından sevilir ve üst sıralara taşınır. Eğer hızlı bir büyüme istiyorsanız güncel olma şartını asla aklınızdan çıkarmayın ve haftada en az 1 içerik üretmeyi ihmal etmeyin.
Youtube video düzenleme programı YouTube'dan Para Kazanmak
YouTube Video Düzenleme Programı

Prodüksiyon – Kurgu

Rekabetin her geçen gün arttığı Youtube arenasında, sizleri diğer kanalların önüne geçirecek bir artıya sahip olmanız gerekiyor. Oluşturulabilecek en iyi artı, video kurgularınızın profesyonel olmasıdır.

Youtube İçin En İyi Kurgu Prodüksiyon Programları

Yazılım devi Adobe’nin nadide ürünlerinden olan Adobe Premier Pro, tüm dünyanın gözdesi bir kurgu programıdır.

Magix bünyesinde geliştirilen Sony Vegas Pro, basit arayüzüyle oldukça profesyonel çalışmalar üretebilmenizi sağlıyor. Günümüzde Pro 18 olarak en gelişmiş halini bulabileceğiniz Vegas Pro’yu tavsiye ederiz.

Özellikle, bilgisayar üzerinden ders anlatım videoları hazırlayarak yayınlayacaklar için oldukça kullanışlı olan Camtasia Studio, basit bir arayüze sahiptir.

Apple ürünlerinde kullanabileceğiniz iMovie,  gelişmiş pek çok filtre, efekt arşivine sahip olmasının yanı sıra bir Youtube kanalının ihtiyaç duyacağı tüm video düzenleme araçlarını da barındırır.

Youtube’den Para Kazanma Teknikleri

YouTube Para Kazanma Yolları YouTube'dan Para Kazanmak
YouTube Para Kazanma Yolları

YouTube İş Ortağı Programı İle Para Kazanmak

Youtube’den para kazanmanın temeli Google Adsense servisidir. Kısa süre öncesine kadar Youtube yalnızca Adsense onayı istese de bugünlerde Youtube İş Ortağı Programı’na kayıtlı olma zorunluluğu da istemektedir.

YouTube iş ortağı programı google adsense YouTube'dan Para Kazanmak
YouTube İş Ortağı Programı Google Adsense

Youtube İş Ortağı Programı Şartları Nelerdir?

● 18 yaşından büyük olmak
● Dört bin saatten fazla izlenmeye sahip olmak (son 1 yıl içerisinde)
● En az 1000 abone
● Adsense hesabına kayıt

Peki sadece bu şartlar yeter mi? Cevap: Hayır.

Uymanız gereken belli başlı Google politikaları da bulunmaktadır.

 • YouTube Topluluk Kuralları
 • YouTube Hizmet Şartları
 • YouTube Telif Hakkı Şartları
 • Google AdSense politikaları
 • Reklamverenlere uygun içerik kuralları

Bu başlıkları tek tek aratarak Google’ın güncel şartlarından haberdar olabilirsiniz. Başvurunuz kabul edilirse, doğrudan reklam gelirlerinden para kazanmaya başlıyorsunuz. Ancak ürün satışından gelir elde etmek için, 10 binden fazla abone, 30 binden fazla aboneyle ise kanal üyelikleriyle gelir elde edebilirsiniz.

Ürün Satışı İle Para Kazanmak

Youtube üzerindeki pek çok kanal sadece Adsense kazancıyla yetinmiyor tabii ki. Onlarca farklı yöntemle gelir elde edebilen Youtuberler’in başvurduğu bir diğer kazanç kapısı ürün satışı ile para kazanmaktır. Genellikle en çok satılan kolay ürün tişörtlerdir. Kolaylıkla bastırılarak satışa sunulan tişörtler, kanalların sıkı takipçileri tarafından satın alınabilmektedir.

YouTuber Makyaj Vlogger Influencer İş Fikirleri YouTube'dan Para Kazanmak
YouTuber Makyaj Vlogger Influencer – Sosyal Medya İş Fikirleri

Sponsorlu Video İçerikleri İle Para Kazanmak

Yüksek takipçi kitleli kanalların hızlı bir şekilde yüklü para kazanabildiği en etkili yol sponsorlu video içerikleri ile para kazanmaktır. Eğer göze çarpan bir kanal olursanız kanalınızın içerikleriyle benzer bir şirket tarafından yıllık sponsorluk imzalayarak yüklü bir kazanç elde edebilirsiniz.

YouTube Canlı Yayın Yapmak iş fikirleri YouTube'dan Para Kazanmak
YouTube Canlı Yayın Yapmak – İş Fikirleri

Youtube Canlı yayınlardan Para Kazanmak

2017 yılında Youtube bünyesi yeni bir özellik ekleyerek canlı yayında bağış özelliğini getirdi. Twitch’den esinlenildiği söylenen bu özellikle birlikte, canlı yayınlarda takipçileriniz tarafından bağış geliri elde edebilirsiniz. Bu bağışlarla takipçileriniz adını sizin kanalda daha belirgin gösterebilir, rozet elde edebilir veya sizinle iletişime geçebilir.

“Katıl” Özelliğini kullanarak Para Kazanmak

YouTube Katıl Elit Takipçi Kanal Aboneliği Özelliğini Kullanarak Para Kazanma YouTube'dan Para Kazanmak
YouTube Katıl – Elit Takipçi Kanal Aboneliği Özelliğini Kullanarak Para Kazanma

Twitch’den gelen bir diğer özellik ise “Katıl” butonuyla oluşturulan elit takipçi kitlesidir. Bu özel takipçi kitleniz, belirli bir ücret ödeyerek elit takipçiniz olur. Youtube kanalları “Katıl” ile gelen bu özel kullanıcılarına, kimsenin görmediği videolar hazırlayabilir, canlı yayınlar gerçekleştirebilir ve onları daimi elit biriminiz yaparak düzenli gelir elde edebilirsiniz.

Kendi Bağış Hesabınızı Oluşturarak Para Kazanmak

Youtuberler için güzel bir kazanç kapısı olan Patreon bağışları, Türk Youtuberler tarafından da oldukça kullanılmaktadır. Son olarak gazeteci Cüneyt Özdemir’de de gördüğüm Patreon bağış sistemiyle Youtube içeriklerinizi daha profesyonel yapacak ekipman alabilirsiniz.

Bağışların devamlılığı için, kullanıcılarınıza güven vererek, paralarıyla neler elde edildiğini açıklamayı unutmayın.

YouTuber’lık maceranızda başarılar dileriz:)


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın