Youtuber Olmak; Youtube Kanalımı Nasıl Büyütürüm? (10 İpucu)

Youtuber olmak, özellikle gençlerin heves ettiği yeni nesil iş alanlarından biri. Aslında artık çok yeni sayılmaz ama yine de mazisi çok kısa. Sadece gençler değil, orta yaş üstü insanlar da Youtube kanalı açarak, ilgi alanlarına, mesleklerine, hobilerine dayalı video paylaşımları yapıyor ve Youtube’dan para kazanmaya çalışıyor.

Peki! Bir Youtube kanalı açtık. Bundan sonra kanalımızı büyütmek ve Youtube’dan kazanç elde etmek için neler yapmamız gerekiyor. Kendi tecrübelerim ve araştırmalarım ışığında sizlerle de Youtuber olmak konusunu irdeleyelim.

Youtube Kanalımı Nasıl Büyütebilirim?

1. Youtube Kanalı Açarken Yolun Başında Beklentinizi Belirleyin

Birçok kimse için başarının ölçüsü kazanılan paradır. Ancak başarı söz konusu olduğunda bundan çok daha fazlası var. Nefret ettiğiniz bir işi yaparak çok kazanıyorsanız, tatminsizliğinize rağmen kendinizi başarılı olarak kabul eder miydiniz?

Başarı farklı şekillerde gelir ve kendi başarınızı nasıl ölçeceğinizi belirlemek size kalmıştır. Videolarınız için daha yüksek bir görüntüleme sayısı elde etmek mi istiyorsunuz? Amacınız daha fazla Youtube abonesi kazanmak mı? Yoksa Youtube kanalı açarken en büyük hedefiniz Youtube’dan para kazanmak mı? Başarı kıstasınızı belirleyin.

2. Youtube Kanalınız İçin Bir Konu Belirleyin

Youtube Kanalımı Nasıl Büyütürüm?

Youtube, hemen her konuda bulmak istediğiniz içeriğin bulunduğu muazzam bir kaynaktır. Tabi ki bu içeriklerin içinde çok iyi paylaşımların yapıldığı kanallar olduğu gibi, berbat içeriklerle karşılaşmanız da mümkün. Youtube, nasıl yapılır videolarından mizah ve incelemelere, müzikten sinema ve tiyatroya, oyundan çizgi filmlere varıncaya kadar geniş bir yelpazeye sahip. Kanalınızda ne tür içerikler paylaşacağınızı (eğitim, eğlence, araştırma veya ilham verici) seçmeniz ve bunu hedefinize uygun hale getirmeniz gerekir.

Odak noktası belli bir konu bulduğunuzda, kanalınıza yükleyeceğiniz videoları nasıl benzersiz hale getirebileceğiniz üstüne düşünün. Örneğin, bir konuya odaklanabilir, bir konuda uzman olabilir ve kanalınızda bununla ilgili videolar oluşturabilirsiniz. Bir Youtuber olarak izleyicilerinize her zaman gerçek benliğinizi göstermelisiniz. Çünkü özgünlük ve benzersizlik sizi farklı kılacak ve izleyicilerinizin sizinle bağlantı kurmasını sağlayacaktır. Hedef kitlenizi ve içeriklerinizin konusunu belirledikten sonra, yapılmamış ve denenememiş şeyler üzerinde kafa yorun. Özgünlük ve farklılık her zaman ilgi çekicidir.

Tabi ki bunu yaparken, sırf ilgi çekmek adına olur olmaz şeyler de yapmayın. Kanalınız insanlara ya bilgi vermeli ya da eğlendirmelidir.

3. Bir Paylaşım Planı Yapın

Artık paylaşım yapacağınız konuyu belirlediğinize göre, kanalınızın oluşturulmasını ve bu yeni iş girişimindeki her şeyi nasıl gerçekleştireceğinizi düşünün. Bunu bir iş planlaması gibi düşünün ve kendiniz için belirlediğiniz standartlara uyduğunuzdan emin olmak için ara sıra planınızı gözden geçirin. Gerçekten amaçladığınız şey bu mu ve planınıza uygun hareket ediyor musunuz belirli aralıklarla kendinizi tartın.

Planlama yaparken, kaliteli videolar üretmek için size gereken ekipmanları tespit edin. Yüksek kalitede bir kamera, mikrofon, ışık, kayıt ve düzenleme yaparken kullanacağınız programlar, hepsi bu plana dahil olmalı. Bütçeniz kısıtlıysa iyi bir telefon kamerası başlangıçta işinizi görebilir. Fakat kayıt yaparken ışığa ve sesin kalitesine dikkat etmelisiniz.

Youtube Kanalında Düzenli Paylaşım Yapmak

Paylaşacağınız içeriğe göre değişiklik gösterse de, videoları oluştururken sizinle birlikte kimlerin videonuza katkı sağlayabileceğini, örneğin bir araştırma konusunda kimlerle röportaj yapabileceğinizi, kanalınızı ve videonuzu oluşturmadan önce düşünebilirsiniz.

4. Görselliği Ön Planda Tutun

Youtube, görsel ve işitsel bir platformdur. Ses kalitesi kadar görselliğin kalitesi de izleyicilerin devamlı hale gelmesi adına önemlidir. Youtube’da bir konuda araştırma yaparken önünüze çıkan sonuçlardan hangisine seçeceğinize, izlenme oranına veya görsel cazibesine göre karar verirsiniz. Genellikle izlenme oranı yüksek videoların görselliği de kalitelidir.

İşte tam bu noktada sunumunuzun büyük bir önem taşıdığını unutmayın. Kanal simgesi olarak da bilinen profil fotoğrafınız ve kanal arka plan başlık resminizin doğru boyutlarda olması gerekir. Profil resminiz için bir Youtube logo oluşturucu kullanmayı ve öne çıkan bir Youtube logosu oluşturmaya yönelik bu ipuçlarını uygulamayı düşünün. Ardından, kanal adınızı bulun. Kanalınızın adı, kişisel bir kanal olacaksa elbette kendi isminiz olmalıdır. Fakat uzmanlık alanınızla ilgili bir kanal için akılda kalıcı ve ilgi çekici bir kanal ismi bulmalısınız.

Özetle; kanalınıza iyi bir isim koyun. Youtube’a uygun bir arka plan ve profesyonel bir logo tasarlayın. Videolarınızda ilgi çekici kapak fotoğrafları kullanın. Kapak fotoğraflarını kaliteli fotoğrafların yanı sıra dikkat çeken yazılarla da destekleyin.

5. SEO Optimizasyonuna Dikkat!

Youtube Seo Optimizasyonu

Youtube videolarınız için SEO’yu doğru şekilde ayarlamak, önemli olmanın da ötesinde bir konudur.  Kanalınızın ve videolarınızın arama sonuçlarında ilk sıralarda yer alması ve rakiplerinizin arasından sıyrılabilmeniz için SEO optimizasyonu büyük önem taşır.

Youtube çok gelişmiş bir arama motorudur ve insanlar belirli bir içerik oluşturucuyu düşünmeden yeni içerik keşfetmek için Youtube sıklıkla kullanır. Bu, doğru anahtar kelimeleri seçerek bulunma, görülme ve izlenme alma şansınızı artıracağınız anlamına gelir.

Oluşturmak istediğinize benzer videolar varsa, sonuçlar için tam olarak yazdığınız kelimelere bakın. Mesela kanalınızın konusu ile ilgili videoları aratırken, kullandığınız kelimelere ve karşınıza çıkan videolara dikkat edin. Ardından, sonuçların nasıl değiştiğini görmek için küçük bir varyasyon deneyin. Benzer videoları aramak için bir iki kelime değiştirerek tekrar arama yapın. Böylece bir veya iki kelimenin ne kadar fark yaratabileceğini görebilirsiniz. Kullanmak istediğiniz anahtar kelimeleri, popülerliklerini ve rakiplerinizin kullandığı anahtar kelimeleri araştırın. Yani rakiplerinizi titizlikle analiz edin.

Başarılı bir Youtuber olmak için bazı SEO ipuçları:     

  • Popüler aranma kelimelerini görmek ve ilgi gören videolar oluşturmak için, Ahrefs veya Google Anahtar Kelime Planlayıcı gibi anahtar kelime araştırma araçlarını kullanın.
  • Quora gibi yerlerle ilgili tartışmaları okuyun, Google Trendleri’ni takip edin ve şu anda sektörünüzde hangi konuların “gündemde” olduğunu anlamak için ilgili sosyal medya gruplarında aktif olun. Bu size Youtube videolarınız için konu fikirleri verecektir.
  • Video açıklamanızda hedef anahtar kelimenizi 3-4 kez kullanın. Ayrıca, mobil optimizasyonu için video başlığınıza anahtar kelimeyi de ekleyin.
  • Kanalınızın ve paylaştığınız videoların, hangi kelime sorgularında çıktığını tespit edebilmek için, Youtube’un analiz araçlarını kullanın.
  • Hedeflenecek anahtar kelimeler ve oluşturulacak videolar hakkında daha fazla fikir edinmek için, paylaşacağınız video ile ilgili arama çubuğuna yazdığınız ilk kelimeden sonra, otomatik doldurmanın önerdiği aramalara bakın. Bu Google aramaları için de önemli bir ölçüttür. Web sitenize içerik girerken belirleyeceğiniz anahtar kelimeler için de bunu yapmalısınız.

6. Youtube Kanalınızda Paylaşım Rutininiz Olsun

Youtube’da başarılı olmakla ilgili yazılan hangi makaleyi okursanız okuyun, her zaman şu ipucu karşınıza çıkacak; Başarıya ulaşmak için istikrarlı olmalısınız.

Ne tür içerikler üretiyor olursanız olun, zamanlamanız ve video türlerinizle istikrarlı olmanız gerekir. Videolarınızı ne zaman yayınlayacağınıza dair bir program belirleyin ve buna bağlı kalmaya çalışın. Örneğin aboneleriniz, her Pazar günü saat 20.00’de yeni bir içerik paylaşacağınızı bilmeli. Sürekli olarak aynı gün ve saatte video yayınlamak, kitlenize yalnızca yeni içeriğinizi ne zaman bekleyebilecekleri hakkında fikir verir ve abonelerinizi aktif bir pozisyona getirir. Bu hem zamanlama ile ilgili hem de video konularının içerikleri ile ilgili bir tutarlılık gerektirir.

Diyelim ki Youtube’da bir yemek tarifleri kanalını takip ediyorsunuz. Ancak son videoda Youtuber arkadaş Bodrum’daki tatiliyle ilgili bir içerik paylaştı. Önceden bilgilendirme yapılmadan paylaşılan içerikteki keskin zıtlıklar aboneleri şaşırtır. Sadık izleyicilerinizin kafasını karıştırabilir. Paylaştığınız içeriklerle ilgili birtakım denemeler yapmak istiyorsanız, abonelerinize önceden bilgi vermeniz akıllıca olacaktır. En azından bir önceki videoda bu durum belirtilirse, abonelerinizin birden bire neye uğradığını anlamamalarına sebep olmazsınız. Dolayısıyla abonelerinizi kanalınızdan kaçırmazsınız.

Youtube kanalı açarken ve Youtuber olmak üzerine planlamalar yaparken, kendi deneyimlerinizi de mutlaka nazara almalısınız. Şahsen kimi zaman Youtube aramaları sonucunda karşıma çıkan harika bir içerikten etkilenip kanala abone olmak istiyorum. Abone olmadan önce kanalın diğer videolarına da muhakkak göz atıyorum. Kanalda birbiriyle alakasız birçok video gördüğümde o kanala abone olmaktan vazgeçiyorum. Çünkü kanalın belirli bir konusu yok ve ne zaman ne paylaşacağı hiç belli değil.

7. Youtube Videolarınızı Gereksiz Uzatmayın

Youtuber Olmak

Youtube içeriği oluşturulurken yapılan en büyük hatalardan biri, 1 dakikada anlatılacak olan bir konunun, gereksiz yere uzatılması ve 5 dakikaya yayılmasıdır. Açıkça söylemek gerekirse, insanların boşa harcayacak vakti yok. Bu yüzden hemen konuya girmelisiniz. Videonuza daha fazla reklam ekleyebilmek için uzatmanız gereksizdir. Bu insanların sıkılıp kaçmasına neden olacaktır. Ayrıca Youtube için önemli kıstaslardan biri de izlenme süreleridir. Gereksiz uzatılan bir konuda videoyu izlemeye başlayanların ciddi bir bölümü bir süre sonra videoyu terk edecektir.

Örneğin, “nasıl yapılır” konulu videoları yayınlıyorsunuz diyelim. Anlatmak istediğinizi mümkün olan en kısa sürede anlatmalısınız. Videonun girişinde, hangi konuda bilgi vereceğinizi kısaca açıklayın. Sonra hemen konuya girin. Bir videonun amacı, izleyicinize bir şeyin nasıl yapılacağını “göstermektir” (eğer sadece dinlemek isterlerse, bir podcast’e girerler. Elbette kimi zaman daha fazla ayrıntılandırma veya sorun gidermeden bahsedilmesi gereken durumlar olabilir. Fakat bunu videonun sonlarına doğru paylaşın. Böyle yaparsanız izleyicileriniz size teşekkür edecektir.

8. Paylaşım Konunuz Hakkında Yeterli Bilgiye Sahip Olun

Hedef kitlenize herhangi bir konuda bir şeyler sunarken, sektörünüz hakkında bilgili olduğunuz izlenimini vermelisiniz. Videonuzu izleyen sizin bu konuda iyi bir uzman veya donanımlı biri olduğunuzu fark edebilmeli. Bu nedenle paylaşım yaptığınız sektörle ilgili yeni gelişmeleri yakından takip etmelisiniz.

Sektörünüzdeki (rekabet dahil) gelişmeleri takip etmek, izleyicileriniz için alakalı ve gündemle ilgili içerik oluşturmanıza yardımcı olabilir. Oyunlar üstüne paylaşım yapan bir Youtubersanız, son çıkan oyunlardan haberdar olmalısınız. Kanalınızda ürün tanıtımı yapıyorsanız, konunuzla ilgili son çıkan ürünler hakkında yeterli bilgiye sahip olmalısınız. Bir psikologsanız ve mesleğinizle ilgili paylaşımlar yaptığınız bir Youtube kanalına sahipseniz, örneğin son günlerde yaşanan toplumsal olayların psikolojik altyapıları hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir.

Özetle; Alanınızla ilgili gündemi takip etmeniz, hem daha fazla kimseye ulaşmanıza yardımcı olacak, hem de hedef kitlenizi uzmanlık alanınızla ilgili ikna etmenizi kolaylaştıracaktır. İyi bir Youtuber olmak, alanınıza hakim olmanızı gerektirir.

9. Topluluğunuzla Etkileşim İçinde Olun

Sosyal Medyada Etkin Olmak

Aboneleriniz kanalınızın başarısında önemli bir rol oynar. Bu nedenle onlarla düzenli olarak etkileşimde bulunduğunuzdan emin olmalısınız. Fakat bu, yorumlarını yanıtlamanız ve beğenmenizden öte bir şeydir. Aslında topluluk yönetimi başlı başına bir iştir. Topluluğunuzla anında etkileşim kurmanın harika bir yolu, bir Youtube canlı yayınına ev sahipliği yapmaktır. Canlı video, izleyicilerinizle doğrudan etkileşim kurmanıza imkan tanıdığı ve daha samimi, kolay anlaşılır bir performans gösterdiği için giderek daha popüler hale geliyor.

Canlı yayın özelliği aynı zamanda soru-cevap etkinlikleri ev için de harika bir yoldur. Böylece hedef kitleniz merak ettikleri soruların cevaplarını sizden hemen alabilir. Ayrıca canlı yayınlarda, izleyicilerinizden bir sonraki videonuzda cevaplandırılmasını istedikleri soruları yorumlarda paylaşmalarını isteyebilirsiniz.

Youtube dışında, topluluğunuzla diğer sosyal medya ağlarında da etkileşim kurmalısınız. Birden fazla platformdan yararlanmak, yalnızca yeni kitlelere erişmenize izin sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda paylaşımlarınızı sürdürme noktasında kararlı olduğunuzu da gösterecektir.

Topluluğunuzu büyütmenin birkaç yolunu da sizlerle paylaşayım;

  • Videolarınızın açıklama bölümüne veya videonun içine, sosyal medya hesaplarınızı mutlaka ekleyin.
  • Yeni bir video yayınlamadan önce kısa bir jeneriği, sosyal medya hesaplarınızda duyurun. Ayrıca, en son videonuza bir bağlantı eklemeyi unutmayın.
  • Topluluğunuzun ilgisini çekmek için bir blog oluşturabilirsiniz.
  • Fikirlerinizi farklı bir formatta paylaşmak ve dinleyicilerinizi Youtube kanalınız hakkında bilgilendirmek için bir podcast başlatın.
  • Videolarınıza “abone ol” butonu eklemeyi de unutmayın tabi.

10. Kanalınızı Bir Web Sitesiyle Tanıtın

Kanalınız için bir web sitesi oluşturmanın en büyük avantajı, sitenizdeki her şeyin sahibi olmanızdır. Esasen, bir sosyal medya platformunun sunduğu şeylerle sınırlı değilsiniz. Bu nedenle, siteniz herhangi bir sınırlama olmaksızın Youtube’un tüm avantajlarına sahiptir.

Bir video oluşturma programı yardımıyla, Youtube kanalınızı sitenizle kolayca senkronize edebilir ve videolarınızın web sitenize sorunsuz bir şekilde entegrasyonunu sağlayabilirsiniz. Bu, videolarınızın doğrudan sitenizden daha fazla görüntülenmesi anlamına gelir. Ayrıca videolarınızı satma, kiralama ve hatta aylık bir abonelik planı oluşturma seçeneğiniz de var.

Bir web sitesi aracılığıyla videolarınızın daha fazla kimse tarafından izlenmesini sağlayabilirsiniz.

Son olarak;
Youtuber olmak için illaki bütün gücünüzü ve bütçenizi bu işe ayırmanız gerekmez. Halihazırda yaptığınız meslekle ilgili boş zamanlarınızı değerlendirip, bu vakitleri Youtube’dan para kazanmak için kullanabilirsiniz. Mesleğiniz, hobileriniz, ilgi alanlarınız, açacağınız Youtube kanalı aracılığıyla ek gelir kapısına dönüşebilir.

Elbette pek çok Youtuberın, sadece Youtuberlık yaparak para kazanmak konusunda profesyonelleştiğini biliyorsunuz. Youtuber olmak yolculuğuna başlarken, iyi bir planlama ile yola çıkmak sonrasında yaşayacağınız aksaklıkların ve hayal kırıklıklarının önüne geçecektir. Yapacağınız her iş için, iyi bir analiz, sağlıklı bir planlama, doğru bütçe kullanımı çok önemlidir. Niayetinde hiçbirimizin çöpe atacak vakti de, sermayesi de, emeği de yok…

Kişisel Gelişim Uzmanı Ercüment Eşsiz
Instagram; @nostaljihabernet


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın