Yunus Polislerin Maaşı – (2021-2022 Yılı )

Motor üstünde yunus polisleri
Yunus Polisleri Maaşı

Yunus polislerin maaşı yaptıkları işin üzerine çıkarak merak konusu olmuştur. Çünkü genel anlamda işe girmek isteyen her genç polis olmak ister. Bu makalemizde yunus polislerinin maaşları hakkında bilgi vermeden önce isterseniz yunus polisi nasıl olunur, yunus polisinin aldığı eğitimler nelerdir? Gibi genel bilgilendirme yaparak başlayalım.

Yunus Polisi Olmak

Yunus polisleri, motosiklet üzerinde mesaisini tamamlayan ve sürekli olarak gezdikleri içinde dikkat çeken bir meslek gurubu olarak bilinir. Yunus polisi motosikleti önünde oturan polise öncü, arkada oturan polise ise artçı denilir.

Yunus polislerinin kıyafetleri kırmızı, siyah ve beyazdır. Türk bayrağının renklerinden esinlenilerek tasarımlaştırılmış olan bu kıyafetler dışarıdan bakıldığında da oldukça havalı görünür.

Yunus polislerinin arması, bu meslek gurubuna ait olarak farklı tasarlanmıştır. Yani normal polis armasından değişiktir. Aslında logolarının anlamı olay yerine en hızlı yetişmeleri gerektiğinin göstergesi olmasından kaynaklanmaktadır. Bunun için de yunus polislerinin aldığı eğitimler diğer polislere göre daha ağırdır.

Peki, yunus polisi olmak isteyen bir kişi ne yapması gerekir?

Yunus polisi kadınlar
Yunus Polisleri Maaşı

Yunus Polisi Nasıl Olunur?

Yunus polisi olmak isteyen kişilerin bazı zorunlulukları yerine getirmesi gerekir. Her gencin hayali olan bu mesleğe başlayabilmeniz için önce normal polis olmanız gerekiyor. Yani direk olarak yunus polisi olma gibi bir durum söz konusu değildir. Diğer meslek guruplarında olduğu gibi normal polis olduktan sonra branş olarak yunus polisliğe geçebiliyorsunuz, ancak bu kez de karşınıza bazı kriterler çıkıyor. Aşağıda bu kriterler listelenmiştir.

 • Polis Akademisinden mezun olmak,
 • Polis Meslek Yüksek Okulundan mezun olmak,
 • 25 yaşını doldurmuş, 28 yaşından gün almamış olmak,
 • Bu mesleği gönüllü olarak istemek,
 • Bayanların 1,70 erkeklerin ise 1,75 cm boya sahip olması,
 • Sağlığınızın polis olabilmek için engel teşkil etmemesi,
 • Fiziki gücün yerinde olması,

Yukarıda belirtmiş olduğumuz kriterler doğrultusunda başvuruda bulunmak isteyenlerin önce mülâkata sonrasında ise sınava girmesi gerekir. Bu arada şunu da belirtelim yunus polisi olmak istiyorsanız 2 aylık eğitim sürecine kendinizi de hazırlamanız gerekir.

Türkiye’de olmayan iş fikirleri hakkında hazırladığımız makalemizi de inceleyebilirsiniz.

Yunus Polislerinin Eğitimleri Nasıl?

Yunus polisleri seçme olduklarından dolayı aldıkları eğitimde bir hayli zordur. 2 ay sürecek olan zorlu eğitime dayanabilenler eğitimi tamamladıktan sonra artık yunus polisi olarak çalışmaya başlarlar.

Aşağıda verilecek olan eğitimler listelenmiştir:

 • Disiplin dersleri
 • El koyma, aramalar, çevrenin güvenliğini sağlamak
 • Uyuşturucu maddelerle mücadele ve yakalamak
 • Silah ve patlayıcı maddelerle mücadele edebilme ve onları kullanabilme özelliğine bürünmek
 • Motosikletin denge yapıları ve motosiklet hakkında birçok eğitim alınır

Yukarıda yunus polisi nasıl olunur, şartları nelerdir, yunus polislerinin aldığı fiziksel eğitimler gibi detaylara yer verdik. Bundan sonraki bölümde de asıl başlığımızın konusu olan yunus polisleri maaşı ne kadar? Bu konu hakkında bilgi yer almaktadır.

Yunus polisi kadın motosiklette
Yunus Polisleri Maaşı

Yunus Polis Maaşları Ne Kadar? 2022

Türkiye’de ilk olarak 1993 yılında görev yapmaya başlayan yunus polisler, maaş konusunda normal polislerden çok farklı değildir. 2021 yılında almış oldukları en son maaşlardan yola çıkarak konuşursak, yunus polisler 6000 TL civarında maaş almaktadır. Ancak bu ham maaş olduğundan dolayı aldıkları prim ve desteklerle birlikte maaşları ortalama olarak 7 bin ile 9 bin arasında değişiklik göstermektedir.

Popüler iş fikirleri hakkında daha fazla bilgi almak için https://isfikirleri.org adresimizi inceleyebilirsiniz.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın