Yurt Dışında Çalışmak İçin Nereye Başvurmalıyım?

Yurt Dışında Çalışmak İçin Nereye Başvurmalıyım?
Yurt Dışında Çalışmak İçin Nereye Başvurmalıyım?

Yurt dışında çalışmak için nereye başvurmalıyım diye düşünen takipçilerimizin bu konuda bilgilendirilmesi için neler yapılması gerektiği hususunda açıklamalar yapalım istedik.

Evet, yeni bir ülkede çalışmaya başlamak yeni bir yaşam demektir ve bunun kendi içinde çok büyük zorlukları olacağı için önce buna kendimizi hazır hissetmemiz gerekiyor. Yurt dışında çalışmak isteyenlerin nedeni genellikle bulundukları pozisyondan memnun olmayan kişilerdir. Bu insanlar başka ülkelerdeki yaşam koşullarının daha referah olduğunu düşünürler. Peki her ülkede yaşamak öyle kolay olacak mı?

Yurt Dışında Çalışmanın Bize Kazandırdıkları Nelerdir?

Yurt dışında çalışıyor olmanın kazancı gittiğiniz yere ve nedene göre büyük olabilir. Amacınız sadece yurt dışında çalışmak mı yoksa oraya yerleşmek mi? Çünkü her ikisinin kazandırdığı farklı olacaktır.

 Yurt dışında çalışmanın bize en büyük faydası yabancı bir dil öğrenme imkanımızın olması. Üstelik yabancı dilinizi kısa sürede çok hızlı bir şekilde ilerleteceksiniz.  İyi bir yabancı dile sahip olduğunuz da tekrardan Türkiye’ye gelmeniz halinde işverenlerin aradığı şartlardan birini yerine getirmiş olacaksınız.

Yurtdışında Nasıl İş Bulabiliriz?

Yurt dışında iş bulmanın en kolay yolu henüz gitmeden işinizi ayarlamaktır. Bunun için çalıştığınız iş yerinin yurt dışında iş imkanının olup olmadığını incelemelisiniz.  Ancak bir işiniz yoksa bu durumda izlemeniz gereken yol ülkelere göre farklı olacaktır. Türkiye’de ve yurt dışında hizmet veren birçok türk şirketi var. Bu şirketlerden birine girmek yurt dışında iş bulmanızı kolaylaştıracaktır. Aşağıda yurt dışında faaliyet gösteren Türk firmaları bulunuyor bu firmalar sizin yurt dışında çalışmanıza imkan sağlayacaklardır.

Yurt Dışında Çalışmak İçin Nereye Başvurmalıyım?
Yurt Dışında Çalışmak İçin Nereye Başvurmalıyım?

Yurtdışında Faaliyet Gösteren Türk Firmaları

  1. Enka Holding

Yurt dışında faaliyetleri olan en eski firmaların başında Enka Holding geliyor. Kuruluşunun çok eski tarihlere dayanmış olması şirketin farklı ülkelerde hizmet vermesini sağlamış. Enka Holding yurt dışında özellikle inşaat sektöründe pek çok yatırıma sahip. Ancak inşaatın dışında enerji, alt yapı ve gayrimenkul gibi sektörlerde de hizmet veriyor.

  • Gama Holding

2003 yılında Holding olmuş olan şirket çalışmalarını yurt dışında sürdürüyor. Son yıllarda büyümesini çok hızlı bir şekilde artıran firma yurt dışında çalıştırmak üzere Türkiye’den vasıflı ve vasıfsız kişiler gönderiyor. Özellikle Arap ülkelerinde hizmet veren bu firma işçi alımı yapacağı zamanlarda internet üzerinden ilana çıkıyor. İnternetteki ilanlarını takip ettiğinizde neler yapmanız gerektiğini de öğrenebileceksiniz.

  • Rönesans Holding

Rönesans Holding, dünyanın pek çok ülkesinde hizmet veriyor. Alışveriş merkezleri, oteller ve sanayi tesislerinin yapımında görev alan Holding’in şu anda yurt dışında çalışan 56 binin üzerinde çalışanı mevcut. Sürekli olarak işçi alımı yapan Holding’e başvurularınızı internet üzerindeki ilanlarından yapabilirsiniz.

Yukarıda yurt dışında hizmet veren en büyük Holdinglerden birkaç tanesini belirttik. Ancak bu holdinglerin işçi çalıştırmak için yetenek arayıp aramadığını merak ediyor olabilirsiniz.

Yurt Dışında Çalışmak İçin Nereye Başvurmalıyım?
Yurt Dışında Çalışmak İçin Nereye Başvurmalıyım?

Yurtdışında Çalışmak İçin Vasfınızın Olması Gerekiyor mu?

Yurt dışında çalışmak için genelde bir vasfınızın olması gerekmiyor, ancak bazı işlerde vasıf arandığını da söyleyebiliriz. Özellikle uzman ya da bir şirkette üst düzey yöneticilik yapmışsanız vasıflı olarak holdingin yurt dışı ofislerinde çalıştığınızda kazancınız çok daha yüksek olacaktır.

Yurt Dışında Çalışma İzni Nasıl Alınıyor?

Yurt dışında çalışmak isteyenlerin öncelikli olarak hangi ülkeye gitmesi gerekiyorsa o ülkeden vize alması gerekiyor. Bazı ülkeler vize talep etmiyor.  Bu durumda işiniz biraz daha kolay.  Eğer bir firmaya bağlı çalışan olarak gidecekseniz bu durumda vize işlemleriyle ilgili sizin hiçbir şey yapmanız gerekmiyor. Firma sizin adınıza gerekli olan tüm işlemleri yapıyor ve takip ediyor.  Bireysel gidenlerin ise kendi işlemlerini kendileri tamamlaması gerekiyor ve bu da oldukça zor bir süreç olabilir.

Yukarıda Yurt dışında çalışmak için nereye başvurmalıyım? Sorusuna detaylı bir şekilde yanıt verilmiştir, ancak merak edilen ve yurt dışına gitmeyi gerektiren miktarın ne olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Aşağıda yurt dışında çalıştığınızda ne kadar para kazanabilir? Sorusunun yanıtı verilmiştir.

Yurtdışında Ne Kadar Para Kazanırız?

Yurt dışında çalışırken kazanacağınız paranın miktarı yaptığınız iş ve götüren şirkete göre değişiklik gösterir. Eğer ortalama olarak bir işte çalıştığınızı düşünecek olursak muhtemelen kazancınız 15–18 bin arasında değişecektir. Gittiğiniz ülkede gideriniz olmayacaksa yani şirketiniz konaklama, yeme, içme gibi imkanları sağlıyorsa bu Türkiye şartlarında oldukça yüksek bir ücret ve 3–4 yıl dayanıp çalışabilirseniz güzel paralar kazanabilirsiniz.

Yeni iş fikirleri konusunda daha fazla bilgi almak istediğinizde https://isfikirleri.org adresimizi ziyaret edebilirsiniz.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın