Yaşam Koçluğu Yapmak

Yaşam Koçluğu Nedir? Nasıl Yaşam Koçu Olunur?

Yaşamın, teknolojik olarak kolaylaşsa da, psikolojik açıdan gittikçe zorlaştığı gerçeği birçok kişi tarafından kabul edilen bir yaklaşımdır. Her 3 insandan 1’inin antidepresan ilaçları kullanıyor olması, iş hayatının mobbing ile mücadelesi ve artan yaşam – geçinme giderleri maliyetleri, kararsızlıklar, çok hızlı ilerleyen bir dünyada kendi yerini bulamamak, kaybolmak ve bu ruh halinin yaşam kalitesini düşürmesi, engellemesi insanları psikolojik bir çöküntünün eşiğine getirdi.

Yaşam Koçluğu ise, bu kayboluşların içerisinde kendimizi ve yolumuzu bulmamıza yardımcı olmak amacıyla son yıllarda gittikçe popülerleşen iş kollarından birisidir.

Yaşam Koçluğu

Çağımız, zamana yetişemeyecek kadar görev trafiğiyle doldu. Dijital evrim zamanımızı telefonlara tutsak etti. İnsana yetmemeye başlayan zaman, talep ettikleriyle insanı her defasında ağırlaştırdı. Artık, hayatında denge sağlamak isteyen bir çok kişi, danışmak ve destek almak için Yaşam Koçlarının kapısını çalmaya başladı.

Yaşam Koçluğu Nedir?

5-6 Yıl öncesine kadar sadece tanınmış isimlerin ve zenginlerin yardım aldığı Yaşam Koçları, günümüzde hemen hemen her kesime yardımcı olacak niteliğe kavuşmuştur. İnsanlara pozitif düşünmeyi ve motive etmeyi amaç edinen koçlar, kişisel gelişimi ilerletecek her aracı kullanırlar. Yaşam Koçluğunda; insanları sosyal yaşamlarında, iş yaşamlarında, aile yaşamlarında vb. başarılı hale getirerek ön plana çıkarmak ve özgüven sağlamak esas alınır.

Ülkemizde popüler bir spor olan futboldan örnek verelim: Futbolda her takımın bir antrenörü vardır ve bu antrenör futbolculara stratejik planlama, motivasyon arttırıcı faliyetler gibi görevler üstlenir. Yaşam koçları da hayatın yer yönünde bizlere bu motivasyon planlamasını gerçekleştirirler.

Yaşam Koçluğu Yapmak İçin Neler Gereklidir?

Kimler yaşam koçluğu yaparak para kazanabilir? Yaşam koçluğu yaparak ne kadar para kazanılır? gibi sorularla heyecanlandığınızı biliyoruz. Adım adım ilerleyelim.

Yaşam koçu olmak için, akademik olarak bir üniversite mezunu olmanız istenmez. Ancak potansiyel  müşterileriniz bir lisans mezunu olmanızı, size, bilginize ve deneyiminize güven duymak için beklerler. Yaşam koçluğunu fiili ve resmi olarak icra edebilmek için, evvela en önemli belgeniz bu alanda alacağınız akreditesi/tanınmışlığı kabul edilmiş olan bir mesleki eğitim sertifikasıdır. Sertifikayı alabilmek için bulunduğunuz illerdeki yaşam koçluğu sertifikalı kurs programlarını arama motorlarında aratarak kısa süre içerisinde elde edebilirsiniz.

Yaşam Koçluğu İle Para Kazanmak

Yaşam koçluğu kursuna katılarak sertifikamızı elde ettik. Şimdi ise yaşam koçluğu ile para kazanmanın planlanmasına. Bu noktada, elbette ki para kazanmak için uzmanlığınızın tatmin edici bir seviyeye gelmesi önemlidir. Bunun için sertifikayı alır almaz başta diksiyon eğitimleri olmak üzere kişisel gelişim, öz saygı alanlarında kitaplar ve eğitimlerle kendinizi geliştirmelisiniz. Burada diksiyon eğitimlerinin en büyük avantajı, sizleri öğrendiğiniz tüm bilgileri ve stratejileri etkileyici bir tonlamayla aktarabilmenizdir.

Yaşam koçluğu, esasında kendi içinde pek çok alana ayrılmaktadır. Koçluk yapmak istediğiniz alana göre iş koçluğu, aile ilişkisi koçluğu, kariyer koçluğu, öğrenci koçluğu gibi alanlardan bir veya birkaçında kendinizi uzmanlaştırarak CV profilinize eklemeniz gerekiyor. Gerekli uzmanlığa kavuştuktan sonra geriye kalan en önemli safha reklamdır. Hayatın hemen hemen her alanında kendini diğerlerinden bir adım öne çıkarabilmek için reklam iyi bir stratejidir. Yaşam koçluğu afişlerinizi hazırlayın ve ilk 5 öğrenciye, şehit ve gazi yakınlarına, sağlık çalışanlarına, cinsiyetçiliğe uğrayan kadınlara ücretsiz gibi ibarelerle etkinliğinizi arttırın. Hatta gerekirse bir salon kiralayarak birkaç ücretsiz seminerle yaşam koçluğu üzerine konuşarak insanlara olan etkisini anlatın.,

Yaşam Koçluğu İle Ne Kadar Para Kazanılır?

Yaşam koçluğu kazançları tamamen koçun uzmanlık seviyesine, reklam kabiliyetine(tanınmışlık), ücretlendirme stiline ve lokasyon bazlı değişkenlerle değişmektedir.

Kimi yaşam koçları haftalık-aylık ücretler belirlerken kimileri saatlik bazda minimum 100-200 TL civarında ücretlendirme belirlemektedir, ortaama rakamlar ise 400-500 TL. civarındadır. Daha deneyimli ve üst düzey yönetici koçları ise; seans başına 500 TL. ve üzeri ücretler almaktadır.

Yaşam koçluğu alanları

● İşletme koçluğu
● Nefes koçluğu
● Kariyer koçluğu
● Kurumsal koçluk
● Yönetici koçluğu
● İlişki koçluğu
● Emeklilik koçluğu
● Dini koçluk
● Zaman yönetimi koçluğu
● İmaj koçluğu
● İş – özel yaşam dengeleme koçluğu

Kimler yaşam koçluğu alabilir?

● Daha mutlu bir yaşam isteyenler
● Anlam verilemeyen, soru işaretleriyle dolu sıkıntılar yaşamış olmak
● Kariyeri üzerine karar veremeyenler
● Lise, üniversite ve sonrasındaki tüm sınavların adayı olanlar
● Emeklilik ile gelen psikolojik çöküntüyü yaşayanlar
● Eşinden ayrılarak bunalıma girenler
● Stres problemi olanlar
● Hangi mesleği seçeceğine karar veremeyenler
● Yarını ve sonraki günler için bile planlama yapamayacak olanlar
● Hayallerini gerçekleştirememiş olanlar
● İş, arkadaş ve aile ilişkisinde başarısız olanlar
● Evliliklerinde ve ilişkilerinde istediklerini bulamayanlar
● Sağlıklı bir yaşam sürmek isteyenler (kilo alma-verme)

Yaşam Koçluğu Çalışma Yöntemi

Görüşmeleri not alın: Gelen müşterilerinizin istedikleri ve beklediklerini not alarak her biriyle ilgili bir profil çıkartınız. Bu profiller müşterinizin devamlılığında hatırlatıcı rol üstlenecektir.

Düzenli iletişim: Müşterilerinizle kuracağınız düzenli iletişim, onların yalnız hissetmemesini sağlayacaktır. En ideal iletişim haftada 1 görüşmektir.

Doğru Sorular Sormak: Müşterilerinize karşı üstleneceğiniz rol, sadece talimatlar vermek üzerine değildir. Müşterilerinize doğru soruları sorarak sorgulamasına ve kendi refleksiyonunu yaratmasını sağlamalısınız.

Ödevler: Her hafta tamamlanması gereken bir ödev vererek disiplin oturtmaya çalışın. Örneğin her gün düzenli günlük tutmak, her gün 20 sayfa kitap okumak, her gün 20 dk koşu yapmak gibi..


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın