Özel Dedektif Olmak

Özel Dedektiflik İşi Yapmak - Özel Dedektif Olmak

Ülkemizde yeni yeni bir iş kolu haline gelen ve oldukça değerlenen özel dedektiflik işi yapmak, gelecekte oldukça tercih edileceğe benziyor. Yurt dışında, yıllık yüz binlerce dolar kazanan özel dedektifler söz konusuyken yapılan işin meziyetli ve profesyonel bir tekniğe sahip olduğunu anlayabilirsiniz.

Özel Dedektif Olmak İçin Gerekenler

Günümüzde özel dedektiflik işi için müşteriler tarafından genellikle aşağıdaki niteliklere sahip insanlar tercih  edilmektedir.

Özel Dedektif Olma Şartları  Nelerdir?

● Türk vatandaşı olmak
● Lisans mezunu olmak
● En az 25 yaş
● Fiziksel altyapı
● Daha önce kamuda veya bilhassa içişleri bakanlığında çalışmış olmak
● MİT’de görev yapmış daha sonra kendi isteği ile ayrılmış ya da emekli olmuş
kişiler
● Polis ve jandarma emeklileri, bırakanları, görev yapmış olanları

Dedektifler Ne Yaparlar?

Devlete bağlı olan ve özel işlerde çalışan olmak üzere 2 sınıf dedektif vardır. Devlete bağlı dedektifler olası suçları önlemek veya gerçekleşmiş suçları araştırmak üzere, devletin altında ve devletin kendilerine sundukları imkanları  kullanarak çalıştırılırlar. Özel Dedektifler ise; müşterileri ile anlaştıkları bütçeler üzerinden sağladıkları veriler ve kendi işgüçleri ile çalışırlar.

Özel Dedektiflik Lisansı Nasıl Alınır?

1994 tarihli 3963 sayılı kanuna göre; özel dedektiflik lisansı belirli kurs ve sertifika şartlarıyla verilmektedir. Resmi kurumlarca geçerli ve “onaylı özel dedektiflik kursu”na kayıt yaptırarak başarıyla bitirirseniz staj görür ve akabinde lisans kazanırsınız.

Ülkemizde faaliyet gösteren Özel Dedektifler Derneği, bu konuda lisans sunmak için kurslar ve eğitimler sunan başlıca birimdir.

İş sadece bizimle bitmiyor. Çalışmak istediğiniz büronun veya sizin açacağınız büronun da bazı şartlar taşıması gerekmektedir. Bu yasal şartlar vergi levhası, marka tescili, oda kaydı, devlet onayı ve lisans gibi başlıca hususlardır.

Özel Dedektiflik Kursu

Evvela bu alanın iyi bir girişim sahası olmasının arkasında bu işin yalnızca kurs tamamlayarak yapılabilmesi yatmaktadır. Yani bir üniversite bölümü olmaması sebebiyle az sayıda kişi uğraşarak çok yüksek kazançlar elde edebilmektedir.

Özel dedektiflik kurslarında genel olarak şu başlıklar irdelenir;

Özel dedektiflik çalışma şekli-yöntemleri, stratejik çalışma, özel dedektiflik işinin çalışma alanları, özel dedektiflerin taşıması ve geliştirmesi gereken nitelikler.

Özel Dedektiflik Ücretleri (Kazançları)

Bu alanda standart olarak ifade edilen ücretlendirme söz konusu olmasa da, işin risk boyutuna, işin gerçekleşeceği alanın büyüklüğüne, masraflarına ve gerektirdiği uzmanlığa göre bir ücret belirlenir.

Günümüz şartlarında, İstanbul’da 100 bin TL’ye varan özel ve yüksek gizlilik içeren işler söz konusudur. Hatta saatlik çalışmalar da söz konusu olduğu için, saatlik 200 TL gibi ücretler eş takipleri için ödenmiş ücretlerdir.

Dedektif Olabilmek İçin Gerekenler

İşin yasal ve uzmanlık gerektiren kısmını geçtikten sonra kişisel olarak da sahip olmamız gereken bazı nitelikler söz konusudur.

● Görsel hafızası güçlü olmak: Geçtiğiniz yolları ve güzergahları hafızada tutmanın yanı sıra takip ettiğiniz kişi veya kişilere dair görüntüleri de hatırlamalısınız.

● Kavrama kabiliyeti: Vakalar ve olaylar arasında kişileri ilişkilendirerek sorunu çözüme kavuşturacak kavrama kabiliyetine sahip olmak oldukça önemlidir. Bol bol satranç ve türevi oyunlar bu kabiliyeti geliştirecektir.

● Teknolojik Bilgi: Şüphesiz teknolojik ekipmanlar konusunda uzmanlaşmalısınız. Günümüz gerçekleri en iyi yardımcınızın teknoloji olduğunu söylüyor zira.

● Dil: Beden dili dahil olmak üzere yazılım dili, konuşma dilleri gibi alanlarda da en az 1 yetenek sizi bir adım öne taşıyacaktır.

● Psikolojik dayanıklılık: Fiziksel dayanıklılıktan bile ötede yaptığınız işte karşılaşabileceğiniz olumsuzluklara rağmen vazgeçmeden ilerleyebilecek bir psikolojik azme sahip olmalısınız.

● Ekiple uyumluluk: Birden fazla kişiyle çalıştığınız zamanlarda ekiple disiplinli ve koordineli bir iletişim içerisinde olmalısınız.

Dedektiflik Malzemeleri ve Gözlem Araçları

Özel Dedektiflik işi icra ederken, şüphesiz araçlar açısından en çok yardım alacağımız şey, dedektiflik malzemeleri ve gözlem araçları  olmalıdır. Kamusal alanlarda yakalanmadan görüntüler alabilecek çeşitli gözleme kameraları edinmeli, özel dedektiflerin kullanma izni verilen ses kayıt cihazları almalısınız. Diğer taraftan bazı yazılımlar, şifre çözücüler, GPS gibi muhtelif araçlarla donanımınızı arttırabilirsiniz. (Fakat yine de yasal taraftaki özel hayatın gizliliği ilkesine sadık kalarak bu işi icra etmelisiniz.)


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın