Pastane Açmak

Pastane Açmak
Pastane Açmak

Pastane açmak : Mutfakla uğraşmayı seviyor ve yaptığınız tatlılar, kurabiyeler, şekerlemeler aileniz ve arkadaşlarınız tarafından beğeniliyor ve takdir ediliyorsa artık sizin de pastane açma zamanınız gelmiş olabilir. Çünkü köşe başında açacağınız bir pastane sizin el emeklerinizle çıkan ürünlerle birlikte kendi sınırlarını aşabilir.

Pastane açma fikri size değişik gelebilir, lakin bu konuda iyi olduğunuzu düşünüyorsanız bir miktar sermayenizi cebinizden çıkarabilirsiniz. Çıkardığınız miktarın büyüklüğüne göre büyüme hızınızda yüksek olacaktır, çünkü insanlar kaliteli tatların ve güzel tasarımların olduğu her pastaneyi severler.

Pastane açmak ciddi bir adımdır, çünkü ciddi bir yatırım yapmanız gerekiyor. Eğer bu alanda kendinizi çok iddialı görmüyorsanız denemenizi tavsiye etmeyiz, çünkü kendinize bir planlama oluşturmanız gerekiyor. Her şeyi satamazsınız ve her şeyde iyi olamazsınız. Önce hangisinde iyi olduğunuzu bilmeniz gerekiyor. Çünkü şekerleme farklı, pastacılık farklı bir iştir. Eğer hepsinde olmak istiyorsanız ve sizin tecrübeniz hepsinde yoksa o zaman çalıştıracak personellere de ihtiyacınız olacak ve bu da sizin harcamanızı biraz daha yükseltecek.

Peki, pastane açmak istediğinizde neler yapmanız gerekiyor? Aşağıda pastaneci olmak isteyenlerin atması gereken adımlar yer almaktadır.

Pastane Nasıl Açılır?

Belirttiğimiz gibi önceliğiniz ne tür bir pastane açmak istediğinizi belirlemek olmalıdır. Bazı pastanelerde sadece unlu mamullerin satışı yapılır. Bu tip yerlere müşterileri çay ve sandviçlerini alarak giderler. Bazılarında ise müşterilerin kahvaltı yapabilecekleri ya da öğle yemeklerini yiyebilecekleri oturma alanları vardır.  Satacağınız pasta çeşitleri konusunda önce çevrenin nabzını ölçmeniz gerekiyor. Yani o bölgede en çok neler gidiyor. Eğer işyerlerinin yoğun olduğu bir alansa bu durumda poğaça, simit, sandviç ve çay mutlaka olmalıdır. Lezzetli ve temiz işçilik yaptığınızda daha fazla müşteri potansiyeline sahip olmaya başlarsınız.

Pastane Açmak
Pastane Açmak

Bir Planınız Olmalı!

Girdiğiniz iş ne olursa olsun mutlaka iş planınız olması gerekiyor. Planınız yoksa hedefinizde yok demektir ve bu da geleceğiniz için hiçte iyi değildir. Önce lokasyonunuzu, pastane açmak için araç ve gereçlerin neler olduğunu, malzemelerinizi, kaç personeliniz olacağını vergilerinizin ne olduğunu ve pazarlama araçlarınızın olup olmadığını belirlemeniz gerekiyor. Bunları dikkatli bir şekilde hazırladığınızda birkaç yıl içerisinde gelirinizi çok ciddi oranda arttırabilirsiniz.

Ek Masraflarınız Olabilir

Tüm planlamanızı eksiksiz olarak yaptığınızı düşünüyor olsanız da ek masraflarınızın çıkacağını unutmayın. Pastane açmak biraz karmaşık iş olduğundan dolayı işe başladıktan sonra da ek masraflarla karşılaşma olasılığınız çok yüksek olacaktır. Tüm paranızı yatırmadan önce ek masraflarınız içinde köşeye biraz ayırmanızı tavsiye ederiz.

Sürekli Sermaye Artırın

Kazanmak ve büyümek önemli bir adımdır. Kazandıkça sermayenizi daha fazla artırmayı düşünmelisiniz. Bunu da çeşitliliklerinizle yapabilir ya da şubeleşmeye gitmeyi deneyebilirsiniz. Şubeleşme bu yazımız için erken olacağından dolayı biz daha çok büyümenize odaklanmanızı tercih ederiz. Sermayeyi artırmak için bankadan kredi de çekebilirsiniz.

Pastane Açmak
Pastane Açmak

Pastane Açmak İçin Başvuru Makamları

Pastane açmak için izinlerinizin de alınmış olması gerekiyor. Öncelikli olarak nerelere kayıt işlemleri ve izin belgesi almanız gerekiyorsa bunları tamamlayın.  Tüketici sağlığı merkezleri işletmenizi zaman zaman denetleyeceklerdir, bunun içinde sürekli hazır olmanız gerekiyor.

Reklama Yatırım Yapın

İlk başlarda reklama büyük ihtiyacınız olacak, sosyal medya üzerinden ve el ilanlarıyla daha fazla insanın sizden haberdar olmasını sağlayın. Reklamı ne kadar etkili yapabilirseniz daha hızlı bilinirliğinizi de artırmış olursunuz.

Ürünlerinizin Fiyatını Belirleyin

Sattığınız ürünlerle ilgili fiyatlarınızı önceden belirleyin, yeni bir pastane olduğunuzdan dolayı ucuza satmak sizi daha fazla tercih ettirecektir. Kampanyalar düzenleyebilir ve bu şekilde insanların dikkatlerini de çekebilirsiniz.

Özel Bir Yer Olduğunuzu Hissettirin

İş ve arkadaşlık birbirinden ayrı konudur, siz işinizde profesyonelliğinizi her zaman korumalısınız. Özel olduğunuzu düşünürseniz insanlara da özel olduğunuzu hissettirebilirsiniz.

Yukarıda bahsettiğimiz hususlara dikkat ettiğinizde pastane açmak zor değil karlı bir iş olacaktır.

Daha fazla popüler iş fikirleri istiyorsanız https://isfikirleri.org/ adresimizi ziyaret edebilirsiniz.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın