Evden Çalışarak Para Kazanmanın 16 Yolu

Sahip olduğunuz yeteneklere, uzmanlık ve ilgi alanlarınıza göre, evden çalışarak para kazanmanın bir çok yolu vardır. Aşağıda listesini vereceğimiz işler ek iş olarak da yapılabilir, ama aynı zamanda bu işlerin tam zamanlı (fulltime) yapılabilme potansiyeli de mevcuttur ve tamamen size bağlıdır. Tüm bu işlerde, piyasada bir yer edinene kadar sabırlı olmak ve çalışmaya devam etmek ise ön koşuldur.

Evden Çalışarak Para Kazanmanın 16 Yolu

1-) Yazmayı seviyorsanız: Bir çok web sitesi yarı zamanlı (part-time) yazara ihtiyaç duyar. Bazıları web sitelerindeki hizmet ve konular için, bazıları da e-ticaret sitesi ürün değerlendirme yorumlarına  ihtiyaç duyabilir.

Eğer yazmayı seviyorsanız, düzenli ve ilgi çekebilecek okunur yazılar yazabiliyorsanız yani en azından yarı profesyonel bir yazarsanız, bir çok web sitesi yayın yaptıkları alanlar için “makale yazarı” aramaktadır. Yazdığınız yazılar beğenilirse referanslarınız oluşmaya başlar ve düzenli yazı siparişi almaya, böylece yazarak para kazanmaya başlarsanız. Sadece web sitelerine yazılar yazarak ailesini geçindiren çok kişi olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

2-) Sanatçı veya tasarımcıysanız: Kendi tasarladığınız ürünleri veya el işlerinizi; Facebook, Twitter, Instagram, Etsy, GittiGidiyor, Sanal Pazar vb. bir çok site üzerinden satışa çıkarabilir, hatta kendinize bir blog veya web sitesi açarak orada da ürünlerinizin fotoğraflarını ekleyerek daha çok kişiye ulaşıp satış yapabilirsiniz.

3-) Mutfakta hünerliyseniz ve sosyalseniz: Yemek, tatlı, pasta yapmayı seviyor ve iyi yapıyorsanız, evinizde yemek veya tatlı-pasta kursları verebilirsiniz. Tabi ki bir de aşçılık kursuna gidip işinizi sertifikayla taçlandırabilirsiniz. Bir yemek blogu açarak internet üzerinden kendinizi ve yaptığınız yemekleri fotoğraflarıyla birlikte tanıtabilirsiniz. Birçok kişi, özellikle hanımlar bu şekilde gayet güzel paralar kazanıyorlar.

4-) Organize, disiplinli ve verimli çalışabilen biriyseniz: Yönetici asistanlığı yapın. Birçok şirket, özellikle sanal ofis kullanan web girişimcileri, masraflarını azaltmak, zamandan tasarruf etmek, veri girişlerini hazırlatmak, şirket maillerinin cevaplanması ve daha birçok hizmet  için evden çalışan asistanları tercih etmeye başladı. Bu yeni sektörde siz de yerinizi alın ama sosyal medyada ve yapabiliyorsanız bir web sitesi açarak işlerinizi tanıtmayı ihmal etmeyin.

5-) Trendleri, en yeni ürünleri takip etmeyi seviyorsanız: Yeni çıkan ürünleri, açılan mekanları, trendleri sürekli takip etmeyi ve çevrenize bunlardan bahsetmeyi seviyorsanız, bu tutkunuzu paraya çevirebilirsiniz. Bazı şirketler ve reklam ajansları, ürünlerini piyasaya sunmadan ya da tanıtmadan önce test edilmesini ve kullanıcıların görüşlerini merak ederler. Makyaj blogları buna en iyi örnektir. Önce kendi kullandıklarınızla ilgili bir blog açıp değerlendirmelerinizi yazmaya başlarsınız, ziyaretçileriniz arttıkça o firmalar zaten sizi internetten buluyor ve iletişime geçiyorlar. Değerlendirmeleriniz karşılığında ise; ürün örnekleri, indirim çekleri ya da para gönderiyorlar.

6-) Çocukları seviyor ve onlarla harika zaman geçiriyorsanız: Kadınların iş hayatında daha fazla rol alması ve sosyalleşmesiyle birlikte, günlük ya da düzenli olarak evde çocuk bakımına duyulan hizmet talepleri gün geçtikçe artıyor.

Evinizde çocuk bakmak için; Halk Eğitim Merkezleri ve İŞKUR’un düzenlediği ücretsiz ve M.E.B. sertifikalı meslek kursları da mevcut, kurslara katılarak sertifikalı bir Evde Çocuk Bakımı mesleğine adım atabilirsiniz. Böylece potansiyel işverenlerinizin güvenini de kazanmış olursunuz. Ama çocuk bakımının ne kadar büyük ve dikkat isteyen bir iş olduğunu da söylemeden geçmeyelim. Bu hizmet sadece çocuklarla oyun oynamayı değil, çocuğun temizliği, sağlığı ve güvenliğinden sorumlu olmayı, derslerini çalıştırmayı ve ödevlerine yardımcı olmayı da içermektedir.

Bu işe başlamadan önce kendinize şu soruları da sormanız gereklidir:

* Evinizde bu iş için kullanabileceğiniz yeterli bir alan/özel oda var mı?

* Ek personel ihtiyacınız var mı?

* Başlangıç masraflarını karşılayabilecek maddi birikiminiz var mı?

7-) Fotoğraf çekmeyi seviyorsanız: “Stok fotoğrafçılığı” yapabilirsiniz. Şirketler, gazeteler, dergiler, reklamcılar ve özellikle web siteleri, her gün işleri için çok sayıda fotoğraf görsellerine ihtiyaç duyarlar. Stok fotoğraf sitelerine üye olup, çektiğiniz fotoğrafları yükleyebilir ve satılan her fotoğrafınız başına para kazanırsınız. Ayrıca stok fotoğrafçılığı kurslarına katılıp tekniğinizi geliştirebilir, böylece  fotoğraflarınızın daha çok talep görmesini sağlayabilir ve sonuç olarak daha fazla fotoğraf satıp para kazanabilirsiniz.

home office freelance fotoğrafçılık youtuber evden çalışma iş fikirleri Evden Çalışarak Para Kazanmanın 16 Yolu

8 – ) Video çekmeyi ve kurgulamayı seviyorsanız: Youtube’da kendinize video kanalı açabilir ve çeşitli konularda videolar hazırlayıp yükleyebilirsiniz. Çektiğiniz videolar beğenildikçe ve izlenme oranları arttıkça, YouTube videolarınızın başında yayınlanan reklamlardan izleme başına size komisyon ödemeye başlar. Çok beğenilen ve izlenen videolarınız olursa, çok para kazanma yolunuz açık demektir.

9-) Temizlemeyi, paketlemeyi, onarmayı seviyorsanız: İkinci el ürün satışı yapabilirsiniz. Evinizde ya da çevrenizdeki kişilerin, kullanmadıkları ürünleri ve eşyaları toplayarak bunları satışa hazır hale getirip, internetteki açık artırma ve satış sitelerinde bunları satabilirsiniz.

10-) “Her şeyi bilirim, bilgi küpüyüm” diyorsanız: Hemen kendinize bir blog ya da web sitesi açın, bildiğiniz araştırdığınız konuları yazmaya başlayın, yazılarınız biraz biriktikten sonra ise Google Adsense’e yani Google’ın Reklam Yayınlama Pogramı’na başvurun ve sitenizden yayınlanan reklamlardan para kazanmaya başlayın. Bunun için temel web tasarım bilginizin olması ya da başlangıçta site kurulumu /reklam yerleşim işlemleri için ücretli olarak bu hizmeti dışarıdan almanız gereklidir.

11-) İyi bir iletişimciyseniz: Dönemsel çalışma sistemine katılabilirsiniz. İyi bir eğitiminiz varsa, İngilizceniz iyiyse bu da sizin için artı puan demektir. Özellikle yabancı veya çok uluslu şirketlerin bazıları, büyük yatırım gerekmediğini ya da yatırım araştırması yaptıkları ülkelerde, fazladan ofis ve personel masraflarından kurtulmak amacıyla, ülkemizde evden çalışan satış uzmanı, pazarlama uzmanı, müşteri temsilcisi ya da ülke irtibat temsilcileri aramaktadırlar.

12-) Gezmeyi, konuk ağırlamayı seviyorsanız ve ikna edici biriyseniz: Doğrudan satış firmalarından birine üye olup temsilci olarak, evde ürün tanıtım partileri veya toplantıları düzenleyebilirsiniz. Sadece Amerika’da 15 milyondan fazla kadın bu yolla para kazanmaktadır.Ülkemizde de, bu alanda birçok başarı örnekleri bulunmaktadır, yani her şey sizin yeteneğinize, çalışmanıza ve azminize bağlıdır. Bu sadece Tupperware gibi plastik ürünlerle sınırlı değildir, artık ülkemizde birçok doğrudan satış markası hizmet vermekte ve evden katalogla satış sistemini kullanan yerli firmaların sayısı da hızla artmaktadır.

13-) İyi bir dinleyiciyseniz ve grameriniz iyiyse: Bazı sağlık personelleri ve hekimler; elektronik sağlık kayıtları, hastaların tıbbi geçmişleri, referans mektupları, hasta muayene raporları vb. konuları zamandan kazanmak için sesli olarak kaydederler ve çok yoğun olduklarından bunları yazıya dökmeye zamanları yoktur. Bu yüzden transkript hizmetine ihtiyaç duyarlar. Bazıları tam zamanlı bazılar ise haftada birkaç saatlik böyle bir iş talep edilir. Bu işi yapabilmek için iyi bir tıbbi terminoloji bilgisine sahip olmanız ya da hızla öğrenmeniz, gramerinizin iyi olması, imla kurallarına özen göstermeniz gereklidir.

 14-) İnsanların sağlığına önem veriyor ve yardımcı olmak istiyorsanız: Evde hasta bakımı hizmeti verebilirsiniz. Yurt dışında yıllardır uygulanan bu meslek, ülkemizde de son zamanlarda oldukça talep görmeye başladı. Halk Eğitim Merkezlerinin ya da İŞKUR’un ücretsiz olarak düzenlediği kurslara katılarak “Evde hasta bakımı ” alanında M.E.B. onaylı sertifika alabilirsiniz.

15-) Yaşlılarla aranız iyiyse ve onlara yardımcı olmayı seviyorsanız: “Evde yaşlı bakımı” hizmeti verebilirsiniz. Her ne kadar ülkemizde bu alanda bakım evleri olsa da yaşı ilerlemiş bazı insanlar evlerinde yardım almayı tercih etmektedirler. Tansiyon ve şeker ölçme, ilaçlarının doğru zamanda alınmasını sağlama, alışverişlerini yapma gibi detaylı hizmetleri içerir. Halk Eğitim Merkezlerinin ya da İŞKUR’un ücretsiz olarak düzenlediği kurslara katılarak “Evde yaşlı bakımı ” alanında M.E.B. onaylı sertifika alabilirsiniz.

16-) Parayı yönetmeyi seviyorsanız: Küçük şirketlere ön muhasebe hizmeti verebilir ve muhasebe defterlerini tutabilirsiniz. “Ön muhasebe kursu”na gitmiş olmanız, muhasebe yazılımlarını öğrenmeniz sizin için avantaj olacaktır. Daha sonra ise iş ilanlarını inceleyip, daha uygun bir ücret karşılığı onlara evden bu hizmeti verebileceğinizden bahsedebilir ve yeni müşteriler kazanabilirsiniz.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın